Moderní-Dějiny.cz

Vzdělávací semináře PANTu - podzim 2013

Publikováno: 2.10.2013, Aktualizováno: 2.10.2013 08:35
Rubrika(y): Semináře, Aktuality

Občanské sdružení PANT a redakce portálu Moderní dějiny.cz si Vás a Vaše kolegy dovolují pozvat na další vzdělávací semináře pro pedagogy, které jsou součástí projektu Moderní dějiny do škol. Tyto semináře, akreditované MŠMT, volně navazují na semináře pořádané na podzim loňského roku. Budou opět věnovány ukázkám moderních metodických postupů a práci s textovými či ikonickými prameny, stejně jako způsobům využití svědectví pamětníků ve výuce dějepisu.

Vzdělávací semináře PANTu - podzim 2013

Inovativní metody v dějepisné praxi a jejich aplikace v rámci učiva dějin 20. století
Seminář je součástí projektu s názvem „Moderní dějiny do škol“, který je financován v rámci OP VK ze státního rozpočtu ČR a Evropského sociálního fondu.

Jsme proto rádi, že můžeme pro učitele zajistit účast na semináři zdarma, navíc může Vaše škola zažádat o vyplacení tzv. přímé podpory až do výše 1.150,- Kč za každého účastníka.

Seminář vychází z konkrétních požadavků pedagogů vzešlých z vyhodnocení pilotáže úvodních metodických seminářů projektu Moderní dějiny do škol. Ty byly zaměřeny na nové metody v oblasti výuky moderních dějin. Učitelé se formou praktické demonstrace inovativních metod výuky seznámí s konkrétními, v praxi vyzkoušenými postupy, které pomáhají změnit stereotypy ve výuce a vytvářet zajímavé a přitažlivé hodiny dějepisu. Budou prakticky aplikovány vybrané metodické materiály vytvořené v rámci projektu Moderní dějiny do škol. Učitelé se sami stanou aktivními spolutvůrci a ověřovateli jednotlivých výstupů. Intenzivně se budeme věnovat a soustředit na metodické dovednosti a nápady, které budou jednotliví lektoři ve skupinové práci aplikovat na nejrůznější události a fenomény světových a československých dějin 20. století (průřezově). Seminář je tedy primárně zaměřen na praktickou metodiku a didaktiku výuky, důraz je rovněž kladen především na inovativnost a na přesah získaných znalostí a dovedností do různých studijních předmětů (dějepis, český jazyk, mediální výchova, občanská nauka). Do této části jsou také zahrnuty náměty pro zavádění „orální historie“ do výuky. Účastníci obdrží osvědčení o absolvování semináře a zároveň pomocí dotazníků mohou přispět k dalšímu směřování tvorby projektových výukových materiálů dle svých konkrétních potřeb.

Komu jsou semináře určeny?
Pedagogům 2. stupně ZŠ a učitelům SŠ - vyučujícím humanitních předmětů, především dějepisu, českého jazyka či občanské výchovy. Maximální počet účastníků je 25, vzhledem k tradičně silnému zájmu o semináře zašlete přihlášku co nejdříve.
 
Kdy a kde uskuteční jednotlivé semináře?
15. října - Brno: Gymnázium Slovanské náměstí, Brno
25. října - Hradec Králové: Školské zařízení pro DVPP Královéhradeckého kraje, areál ZŠ Štefánikova 566, Hradec Králové
12. listopadu - Kroměříž: Gymnázium Masarykovo náměstí, Kroměříž
19. listopadu - Jihlava: Gymnázium Jihlava, Jana Masaryka 1
21. listopadu - Ostrava: Gymnázium Olgy Havlové, Ostrava-Poruba
25. listopadu - Frýdek-Místek: SPŠ, OA a JŠ, 28. října Frýdek-Místek
26. listopadu - Šumperk: Gymnázium Šumperk
28. listopadu - Zlín: Gymnázium Zlín – Lesní čtvrť

Začátek vždy v 9:00, hodinová dotace 6 hodin, předpoklad ukončení 15:30. Oběd a občerstvení pro účastníky zdarma.
Věnovat se Vám budou vždy dva lektoři.

Lektoři pro Brno, Kroměříž, Jihlavu a Šumperk:
Doc. PaedDr. Viliam Kratochvíl, PhD.
Třináct roků učil dějepis na základní škole, šest let na gymnáziu, od roku 1989 působí na katedře Filozofické fakulty univerzity Komenského v Bratislavě. Specializuje se na výzkum a tvorby učebnic, je autorem a spoluautorem 19 titulů učebnic dějepisu a desítek studií. Od května 2012 je ředitelem slovenského Státního pedagogického ústavu.

Mgr. Milan Hes, Ph.D.
Středoškolský učitel, didaktik dějepisu, autor literatury faktu. Publikuje v odborných a populárně - naučných časopisech. Od roku 2010 pravidelně přispívá do revue literatury faktu Přísně tajné! Je autorem knihy "Čekání na smrt" (Rodinný tábor českých Židů v Osvětimi), Praha: Epocha 2012. Pro stejné nakladatelství připravuje na podzim 2013 k vydání knihy "Promluvili o zlu" (Holocaust mezi dějinami a pamětí) a "Dny strachu" (Osudy ukrývaných Židů na Slovensku v časech vlády Jozefa Tisa). Spolupracuje na několika didaktických projektech, jejichž výsledkem jsou metodické materiály pro žáky, studenty a učitele základních, středních a vysokých škol.

Lektoři pro Hradec Králové, Ostravu, Frýdek-Místek a Zlín:
Mgr. Marcel Mahdal
Středoškolský učitel dějepisu Jazykového gymnázia Pavla Tigrida v Ostravě-Porubě. V letech 2008-2010 šéfredaktor časopisu Encyklopedie II. světové války vydavatelství PressPygmalion. Redaktor portálu Moderní dějiny.cz.

Mgr. Petr Šimíček
Středoškolský učitel dějepisu na Gymnáziu Olgy Havlové v Ostravě-Porubě. Od poloviny 90. let připravuje a řídí studentské semináře na téma „Holocaust-selhání lidskosti“ a „Československý lidově-demokratický režim v realitě 50. let“. Organizátor středoškolských studentských konferencí na GOH a spoluautor knihy "Společně dějinami". Člen pracovní skupiny MŠMT pro výuku dějepisu. Je místopředsedou Občanského sdružení PANT, redaktorem portálu Moderní dějiny.cz.

PhDr. Jiří Sovadina
Středoškolský učitel dějepisu na Gymnáziu Olgy Havlové v Ostravě-Porubě. Připravuje a řídí studentské semináře na téma "Mezinárodní vztahy v období studené války" a „Konfliktní oblasti Asie“. Organizátor středoškolských studentských konferencí na GOH a spoluautor knihy "Společně dějinami". Je členem Občanského sdružení PANT a šéfredaktorem portálu Moderní dějiny.cz.

Mgr. Jiří Hruška
Od roku1994 středoškolský učitel dějepisu a českého jazyka a literatury na Jazykovém gymnáziu Pavla Tigrida v Ostravě-Porubě. Učitel předmětu Mediální výchova (absolvent III. ročníků vzdělávacího semináře UP Olomouc, kurzu mediální výchovy pořádaného společností Partnesr Czech). Pomocí zážitkové pedagogiky se věnuje studentským vzdělávacím a kulturním projektům z oblasti historie (17. listopad, Krvavé století, Každodenní život v německých koncentračních táborech), divadla (Divadlo bez opony), literatury (Netradiční literární večery), vědy (Věda kontra iracionalita) a filmu (Mezinárodní festival studentských filmů Ostrava-Picture). Redaktor portálu Moderní dějiny.cz.

Jak získat příspěvek na mzdy účastníků vzdělávacích seminářů si přečtěte ZDE

Přihlášku na vybraný seminář si stáhněte v příloze, vyplňte ji a posílejte na adresu: kancelar@pant.cz

!!!
Přihlášení na seminář v Hradci Králové ZDE
nebo běžnou přihláškou v příloze.

Do předmětu prosím uveďte, který seminář chcete navštívit:
15. října - Brno
25. října - Hradec Králové
12. listopadu - Kroměříž
19. listopadu - Jihlava
21. listopadu - Ostrava
25. listopadu - Frýdek-Místek
26. listopadu - Šumperk
28. listopadu - Zlín

Přílohy

doc
Přihláška Brno
Typ souboru: *.doc | Velikost: 0,17 MB | Stáhnout soubor...
doc
Přihláška Hradec Králové
Typ souboru: *.doc | Velikost: 0,17 MB | Stáhnout soubor...
doc
Přihláška Kroměříž
Typ souboru: *.doc | Velikost: 0,17 MB | Stáhnout soubor...
doc
Přihláška Jihlava
Typ souboru: *.doc | Velikost: 0,17 MB | Stáhnout soubor...
doc
Přihláška Ostrava
Typ souboru: *.doc | Velikost: 0,17 MB | Stáhnout soubor...
doc
Přihláška Frýdek-Místek
Typ souboru: *.doc | Velikost: 0,17 MB | Stáhnout soubor...
doc
Přihláška Šumperk
Typ souboru: *.doc | Velikost: 0,17 MB | Stáhnout soubor...
doc
Přihláška Zlín
Typ souboru: *.doc | Velikost: 0,17 MB | Stáhnout soubor...

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT