Moderní-Dějiny.cz

V Minsku se Moderní dějiny představily běloruským učitelům dějepisu

Publikováno: 1.11.2010, Aktualizováno: 7.3.2012 08:26

Netradiční dvoudenní seminář nazvaný „Interaktivní metody ve vzdělávání nejnovějších dějin“ byl určen běloruským učitelům dějepisu a metodikům vzdělávání z celého Běloruska. Jeho cílem bylo seznámit běloruské kolegy s nejnovějšími trendy ve výuce českého školního dějepisu. Proběhl ve dnech 25. – 26. října 2010 na Akademii postgraduálního vzdělávání v Minsku a hlavním organizátorem byla AMO – Asociace pro mezinárodní otázky.

V Minsku se Moderní dějiny představily běloruským učitelům dějepisu

 

Další vzdělávání učitelů v Bělorusku probíhá jinak, než jsme zvyklí u nás. Každých pět let se zde učitel povinně zúčastňuje seminářů, které jsou centrálně organizovány Ministerstvem školství a Akademií postgraduálního vzdělávání. 
Velkým úspěchem pro nás tedy bylo již to, že se náš seminář podařilo ve spolupráci s oficiálními institucemi vůbec zorganizovat. Jinak totiž nemají běloruští kolegové mnoho možností pohovořit o své práci s někým ze zahraničí. Možná právě proto projevovali o naši práci neskrývaný zájem. A to přesto, že je jejich vzdělávací systém se v mnohém od našeho odlišuje.
Každá vyučovací hodina dějepisu má v Bělorusku ministerstvem stanovené téma, obsah a výstupy. Přičemž se klade důraz jenom a pouze na znalostní stránku věci. Úspěšná je pouze taková hodina, ze které si odnese známku minimálně třicet procent žáků. Učí se podle jednotných učebnic, ve kterých převažuje výkladový text. Otázek a cvičení je zde poskrovnu.
Role učitele se tak omezuje zejména na aktivizační rovinu, kdy je žáky třeba dobře motivovat k pozornosti a pracovní výkonnosti.
Věříme, že přes odlišnosti v našich vzdělávacích systémech jsme mohli naše kolegy v řadě věcí inspirovat. Dokládaly by to četné dotazy a diskuze, které naše příspěvky vyvolávaly. 
Seminář lektoroval Marcel Mahdal za redakci Moderních dějin a Lukáš Lebduška, který prezentoval výsledky práce Vzdělávacího centra ÚSTRu.

Hlavním organizátorem setkání byla Zdenka Vágnerová a Kiryl Stsezhkin z AMO – Asociace pro mezinárodní otázky, kteří se dlouhodobě zaměřují na projekty rozvíjející občanskou společnost v Bělorusku, za což jim patří vřelý dík.

 


Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literatury
Více...

_Související články

3.1.

PANT: přehled realizovaných aktivit v roce 2010

V přiložené prezentaci se můžete seznámit s hlavními aktivitami, které Občanské sdružení PANT realizovalo v ro...
18.8.

I mlčení je lež aneb Jak učit o době komunismu

23.ledna 2009 byl na Jazykovém gymnáziu Pavla Tigrida v Ostravě zahájen cyklus seminářů pro středoškolské učit...

_Prameny

Umělci v rudé Ostravě

Aktualizováno: 17.12.2019 14:08 | Rubrika: Československo v době normalizace
Umělci v rudé Ostravě

Výtvarníci, literáti, divadelníci nebo hudebníci, kteří se snažili za komunistické totality svobodně tvořit a odmítli být poplatní režimu, měli obtížné postavení zvláště v Ostravě. Jakýkoliv náznak nesouhlasu s politikou vládnoucí...

_Metodika

Vznik Československa

Aktualizováno: 30.10.2019 11:10 | Rubrika: Počátek století a první světová válka
Vznik Československa

Stručná výkladová prezentace pojednává o krystalizaci boje za samostatné Československo. Je založena na studii Rozpad rakousko-uherské monarchie a nové politické uspořádání středoevropského prostoru, jejímž autorem je doc. PhDr. J...

_Aktuality

V Nymburce se uskuteční seminář IWitness

Aktualizováno: 18.2.2020 10:41 | Rubrika: Vzdělávání
V Nymburce se uskuteční seminář IWitness

Přihlaste se na jednodenní exkluzivní seminář nejen pro učitele dějepisu, ZSV, občanské výchovy a českého jazyka, představující potenciál multimediální elearningové platformy IWitness....

_Dějiny v médiích

Festival svobody Na školách

Aktualizováno: 30.11.2019 18:58 | Rubrika: Česko
Festival svobody Na školách

Projekt několika neziskových organizací působících na poli vzdělávání, které na jednom místě středním školám nabízejí soubor aktivit a materiálů připomínajících 30. výročí sametové revoluce. Tento soubor má studentům představit ne...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2020 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT