Moderní-Dějiny.cz

Tomáš Hradílek: Češi se dnes nemají za co stydět

Publikováno: 14.11.2009, Aktualizováno: 30.9.2012 21:09
Rubrika(y): Exkluzivně
Autor: Jan Král

Byl vůdcem Sametové revoluce na hodně problematickém Ostravsku a poté i ministrem vnitra. Pak z veřejného života zcela zmizel a ve velkém se věnoval svému hobby - chovu akvarijních ryb. Dnes o sobě říká, že je spokojeným důchodcem. "Žádné iluze jsem si nedělal a jsem spokojený," říká kdysi ostře sledovaný disident z Lipníku nad Bečvou Tomáš Hradílek.

Tomáš Hradílek: Češi se dnes nemají za co stydět

"Společnost se během těch dvaceti let vyvíjela alespoň do té podoby, v jaké se nyní nachází. To znamená ani v černé ani v bílé. Jsme svobodná demokratická země, která zraje," popisuje Hradílek svůj pohled na současnost.

Odejděte hned, vyzýval Husáka

Se svým kolegou Rudolfem Berezou z nedalekých Hluboček u Olomouce a dalšími moravskými disidenty prováděli ve druhé polovině 80. let věci, které mnohým mohly v té době připadat jako šílené. V roce 1987 napsali dopis prezidentu Gustavu Husákovi a vyzvali ho, aby abdikoval. Na manifestaci prvního května v Olomouci roztáhli transparent s nápisem "Charta 77 vybízí k občanské kuráži." O rok později podali trestní oznámení na nejvyššího ideologa Komunistické strany Československa Vasila Bilaka a obvinili jej z vlastizrady. Kvůli tomu, že v roce 1968 pozval do Československa sovětské tanky.

Za své počiny si Tomáš Hradílek vysloužil pokuty za výtržnictví - to bylo za transparent - i podmíněné tresty. A samozřejmě neustálé sledování. Na novou omítku jeho domu v Lipníku nad Bečvou někdo přes noc napsal: "Ať žije KSČ!". "Myslím, že bez ohledu na současnou ekonomickou krizi se jako Češi nemusíme za nic stydět. Za uplynulých dvacet let se nám spousta věcí podařila," míní čtyřiašedesátiletý zemědělský inženýr. A jedním dechem dodává, že největší chybou uplynulého dvacetiletí byl pád Topolánkovy vlády v době českého předsednictví v Evropské unii. "To bylo tak nezodpovědné a nechutné, že i když jsem kdysi dávno patřil k příznivcům ČSSD, tohle sociálním demokratům nejsem schopen odpustit nikdy."

Dnešní nespokojenci mě překvapují

K podpisu komunisty nenáviděného prohlášení Charta 77 se inženýr z malého moravského městečka dostal dost přímočaře. Když v roce 1977 slyšel na zakázané rozhlasové stanici Svobodná Evropa výzvu, neváhal a sedl na vlak do Prahy. Tam pomocí telefonního seznamu našel adresu na manžele Němcovy, zazvonil jim u dveří a prostě podepsal. Třináct let pak pracoval jako dělník na pile hned vedle nádraží v Lipníku. "Nemohu si stěžovat. Byla tam dobrá parta," ukazuje Hradílek hrdě fotografii, na které je zvěčněna skupina nefalšovaných dělníků v montérkách. Nechápavě kroutí hlavou nad otázkou, proč mnoho lidí, byť z jeho disidentského okolí, vidí současnost v mnohem méně optimističtějších barvách než on sám. "Překvapuje mne to a těm lidem prostě nerozumím. Možná jsou znepokojeni tím, že mládí už je pryč," říká na adresu některých svých souputníků z někdejší opozice.

Volby budou zlomové. Pozor na ně!

Občas přijme pozvání do škol, kde studentům vykládá nejen o letech strávených v disentu. Jedním z hlavních témat jeho vystoupení jsou varování před změnou orientace České republiky směrem na východ. "Řekl bych, že se nacházíme ve zlomové situaci. Příští volby budou snad těmi druhými nejvýznamnějšími volbami od roku 1990. Abych použil slova senátora Saši Vondry, jsou zde skutečně síly, které se snaží, abychom se znovu dostali do područí Moskvy. Já s Vondrovými slovy naprosto souhlasím," varuje Hradílek. Dodává, že pro něj je nejdůležitější bezpečnostní a kulturně politické zakotvení Česka. Což znamená co nejtěsnější spolupráce a vazby s USA. "Kdokoliv se snaží tyto vazby nějakým způsobem oslabovat, na toho se dívám s velkou nedůvěrou," konstatuje. Právě úzká euroatlantická spolupráce je podle Tomáše Hradílka největší nadějí pro Českou republiku do budoucna. "Krize přijde a krize také odjede. Ale tyhle věci by měly být trvalé a nezvratné. A my bychom měli být velmi ve střehu, aby nás nikdo od tohoto stabilizačního faktoru této země neodtáhl."

Prohlédněte si VIDEO
 

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literatury
Více...

_Prameny

Genocida Romů a Sintů

Aktualizováno: 12.3.2019 13:26 | Rubrika: Druhá světová válka
Genocida Romů a Sintů

Představujeme vám novou aktivitu IWitness v českém jazyce. Tato e-learningová výuková aktivita se zaměřuje na pochopení rozsahu genocidy Romů a Sintů za druhé světové války. 

_Metodika

Antonín Novotný - komunistický politik a prezident

Aktualizováno: 9.5.2019 12:17 | Rubrika: Šedesátá léta 20. století, Československo v letech 1948-1968
Antonín Novotný -  komunistický politik a prezident

Prezentace přináší základní údaje o osobnosti československého komunistického politika a prezidenta Antonína Novotného, za jehož vedení se na přelomu 50. a 60. let 20. století musel režim potýkat s neustále se zhoršující hospodářs...

_Aktuality

Letní škola - Výchova k respektu a toleranci

Aktualizováno: 11.6.2019 15:10 | Rubrika: Vzdělávání
Letní škola - Výchova k respektu a toleranci

Institut terezínské iniciativy vás zve do Brna na mezinárodní letní školu pro pedagogy Výchova k respektu a toleranci. Role příběhů ve výuce, kterou pořádá Institut Terezínské iniciativy ve spolupráci s Anne Frank House v Amsterda...

_Dějiny v médiích

Požár říšského sněmu

Aktualizováno: 12.3.2019 13:25 | Rubrika: Zaostřeno na Moderní dějiny, Evropa a svět mezi válkami
Požár říšského sněmu

Historici se dodnes přou, zda byl požár Říšského sněmu z 27. února 1933 zinscenován nacisty, kteří ho každopádně obratně využili k pošlapání zbytků německé demokracie. Otázkou také zůstává, zda čtyřiadvacetiletý Marinus van der Lu...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2019 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT