Moderní-Dějiny.cz

Tajná zbraň: O podvratné činnosti imperialistických rozvědek proti táboru míru a socialismu

Publikováno: 12.5.2013, Aktualizováno: 11.8.2013 20:13

V materiálu najdete kvalitní scany politických karikatur Lva Haase z publikace Vladimíra Minajeva "Tajná zbraň", která byla vydána v českém překladu v roce 1954. Ideální obrazový pramen k propagandistickým kampaním sovětského bloku vůči hlavnímu "ideologickému protivníkovi" - Spojeným státům americkým.

Tajná zbraň: O podvratné činnosti imperialistických rozvědek proti táboru míru a socialismu

Tento materiál vznikl v rámci projektu „Moderní dějiny do škol“, který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR.

Jednotlivé karikatury zesměšňují či démonizují vojenské a ekonomické kruhy v USA, prezidenta H. Trumana, výsměšně glosují rovněž pomoc v rámci Marshallova plánu, údajnou "světovládu" USA, "zákeřné" činy USA v zahraniční politice, všudypřítomné špiony atd. Často účelově propojují demoratické politiky západu s válečnými zločiny, zločinci, Hitlerem a nacismem.

Pro ilustraci si můžete přečíst text z předsádky sovětské propagandistické knihy v českém překladu:
"Po knihách „Americké gestapo" a "Ve stínu sochy Svobody" dostává český čtenář do rukou novou knihu známého sovětského autora Vladimíra Minajeva, která obsahuje bohatý faktický materiál o „tajné válce" imperialistů proti táboru míru, demokracie a socialismu. Autor nás seznamuje se všemi formami a metodami této „tajné války" — se Špionáži, sabotáži, terorem, diversí a nepřátelskou propagandou. Po prvé předkládá čtenáři přehled struktury a organisace CIC, IS, SDECE a jiných imperialistických výzvědných služeb, které tvoří součást státního aparátu a jsou přímo řízeny největšími americkými monopolisty. Velmi podrobně rozebírá hnusnou podvratnou činnost světové reakce, počínaje rokem sedmnáctým a konče posledními událostmi, zaměřenou především proti Sovětskému svazu a ostatním státům lidové demokracie. Hodnota Mtnajevovy knihy spočívá v tom, že dovede dokumentovat každou nepřátelskou akci proti SSSR, Československu, Polsku, Maďarsku, Bulharsku, Albánii, Rumunsku, Čínské lidové republice, Německé demokratické republice a Korejské lidově demokratické republice. Z materiálu, který je v knize shromážděn, jasně vyplývá, že hlavními organisátory všech zločinných úkladů proti světovému míru a mezinárodní bezpečnosti jsou američtí imperialisté. Podle jejich pokynů pracuji jednotlivé výzvědné služby a jejich agentury proti mezinárodním pokrokovým organisacím, komunistickým a dělnickým stranám a proti všemu, co ohrožuje naděje amerického imperialismu na světovládu. Autor nám též ukázal důležitost politické bdělosti, která pomáhá národům SSSR a lidově demokratických zemí odhalovat a mařit zločinné záměry válečných paličů."

Leo (Lev) Haas (15.04.1901 Opava - 13.08.1983 Berlín)
český malíř, grafik, ilustrátor a karikaturista. V letech 1919 až 1922 studoval na státní výtvarné akademii v Karlsruhe a později v Berlíně u Emila Orlika a Willy Jackela. Po návratu ze studií se prosadil jako výtvarník a především karikaturista v meziválečných československých novinách. Jelikož byl židovského původu, na sklonku třicátých let byl odeslán na nucené práce do Ostravy, v roce 1942 byl deportován do Terezína, kde zachytil život ghetta na mnoha kresbách. Ty přežily válku v úkrytu, zatímco Lev Haas se dočkal osvobození po vězeňských útrapách v Osvětimi a Sachsenhausenu, kde pracoval v dílně padělatelů peněz. Po válce a především po únoru 1948 zasvětil své dílo službě komunistické straně a její ideologii, stal se jedním z nejviditelnějších autorů karikatur amerických i západních politiků, papeže, Vatikánu, válečných konfliktů a dalších oblíbených terčů komunistické propagandy v dobách studené války. Tendenční a obsahově schematické agitky kreslil Lev Haas až do procesu se Slánským, kdy se jako Žid cítil rovněž ohrožen stále iracionálnějším a krvavějším soukolím politických procesů. V roce 1955 proto využil nabídky a vystěhoval se do Německé demokratické republiky, kde dál působil jako kreslíř ve východním Berlíně. Pracoval jako výtvarník pro místní tisk "Das neue Deutschland" či "Eulenspiegel" a pracoval také v televizi. Leo Hass nakonec v NDR zemřel.  

Minajev Vladimir
Mladá fronta, Otázky dneška, Sv. 41, Praha 1954
Ilustrace: Lev Haas
1. vyd.
288 stran

Obrazové přílohy (karikatury) z knihy si můžete v menším rozlišení okamžitě prohlédnout ve fotogalerii pod článkem. Pro další práci s nimi jsou v příloze článku přehledně ve větším rozlišení vhodném pro tisk.

Součástí tohoto článku je také pracovní list, který najdete v příloze: 
Pracovní list obsahuje kvalitní scany politických karikatur Lva Haase z publikace Vladimíra Minajeva „Tajná zbraň“, která byla vydána v českém překladu v roce 1954. Karikatury zesměšňují hlavního „ideologického protivníka“ sovětského bloku – Spojené státy americké, útočí na vojenské a ekonomické kruhy v USA, prezidenta H. Trumana a výsměšně glosují rovněž Marshallův plán a celou zahraniční politiku USA. V materiálu se můžeme setkat také s účelovým propojením politiky západu s válečnými zločiny a nacismem. 

 

Přílohy

pdf
Tajná zbraň: O podvratné činnosti imperialistických rozvědek proti táboru míru a socialismu
Typ souboru: *.pdf | Velikost: 37,70 MB
Pro přístup k souboru musíte být přihlášen.
pdf
Pracovní list: Tajná zbraň

Pracovní list obsahuje kvalitní scany politických karikatur Lva Haase z publikace Vladimíra Minajeva „Tajná zbraň“, která byla vydána v českém překladu v roce 1954. Karikatury zesměšňují hlavního „ideologického protivníka“ sovětského bloku – Spojené státy americké, útočí na vojenské a ekonomické kruhy v USA, prezidenta H. Trumana a výsměšně glosují rovněž Marshallův plán a celou zahraniční politiku USA. V materiálu se můžeme setkat také s účelovým propojením politiky západu s válečnými zločiny a nacismem. 

Typ souboru: *.pdf | Velikost: 9,13 MB
Pro přístup k souboru musíte být přihlášen.

Fotografie

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literatury
Více...

_Související články

15.3.

Čemu nás učí umění sovětských mistrů (1951)

Úvodní stať Vladimír Šolty ke knize "Bojový příklad sovětské grafiky", která byla vydána v nakladatelstvím Orb...
7.6.

Američané v západních Čechách v roce 1945

Kvalitní digitalní kopie politických karikatur Lva Haase, fotografií a dokumentů z publikace Karla Pichlíka a ...
15.5.

Propagandistické karikatury Antonína Pelce

Rozsáhlý soubor propagandistických karikatur významného československého tvůrce Antonína Pelce (1895-1967) z k...
12.5.

Rozdělené Německo a Berlínská zeď v karikaturách

Soubor karikatur z obou stran rozdělené Evropy. Společným tématem je rozdělení Německa a Berlínská zeď. Karika...
24.2.

Sovětské revoluční karikatury, plakáty a agitační vlaky

Soubor kvalitních scanů z knihy P. I. Lebeděva "Sovětské výtvarné umění v období intervence a občanské války" ...
14.1.

Propagandistické plakáty a anekdoty z lidového Polska

Soubor polských propagandistických plakátů z doby po II. světové válce a následujícího komunistického období. ...
20.9.

Sovětské propagandistické karikatury v českém vydání z roku 1952

V příloze najdete kvalitní scany dvanácti politických karikatur sovětských autorů z publikace, která byla vydá...
20.9.

Fotogalerie Sovětské karikatury v českém vydání z roku 1952

Dvanáct politických karikatur sovětských autorů, které byly vydány v Československu v roce 1952. Ideální obraz...

_Prameny

Genocida Romů a Sintů

Aktualizováno: 12.3.2019 13:26 | Rubrika: Druhá světová válka
Genocida Romů a Sintů

Představujeme vám novou aktivitu IWitness v českém jazyce. Tato e-learningová výuková aktivita se zaměřuje na pochopení rozsahu genocidy Romů a Sintů za druhé světové války. 

_Metodika

Metafora stromu jako model didaktiky dějepisu

Aktualizováno: 12.9.2019 21:20 | Rubrika: Aktuality, Metodika
Metafora stromu jako model didaktiky dějepisu

Vyšla nejnovější didaktika dějepisu od uznávaného autora s dlouholetou praxí výuky dějepisu na ZŠ a gymnáziu – výsledek mnoha seminářů pro učitele dějepisu na Slovensku i v ČR, nebo pro studenty učitelství, kteří společně po někol...

_Aktuality

Stáhněte si metodiky občankářů

Aktualizováno: 12.9.2019 21:26 | Rubrika: Vzdělávání
Stáhněte si metodiky občankářů

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd vydala souhrn více než 75 metodik, které vznikly v rámci projektu VOSK. Řada témat je bytostně spjata s moderními dějinami, proto jej sdílíme i na našem webu. VOSK je zkratka n...

_Dějiny v médiích

Požár říšského sněmu

Aktualizováno: 12.3.2019 13:25 | Rubrika: Zaostřeno na Moderní dějiny, Evropa a svět mezi válkami
Požár říšského sněmu

Historici se dodnes přou, zda byl požár Říšského sněmu z 27. února 1933 zinscenován nacisty, kteří ho každopádně obratně využili k pošlapání zbytků německé demokracie. Otázkou také zůstává, zda čtyřiadvacetiletý Marinus van der Lu...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2019 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT