Moderní-Dějiny.cz

Studentská minikonference o Janu Zajícovi v Šumperku

Publikováno: 3.3.2014, Aktualizováno: 10.3.2014 10:22

Ve čtvrtek 27. února 2014 se na Gymnáziu v Šumperku uskutečnila v rámci projektu Občanského sdružení PANT "Moderní dějiny do škol" studentská minikonference o životě a odkazu Jana Zajíce.

Studentská minikonference o Janu Zajícovi v Šumperku

Konference se konala  v rámci projektu „Moderní dějiny do škol“, který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR.

Minikonference u příležitosti vernisáže výstavy o Janu Zajícovi na domácí šumperské půdě se uskutečnila o tři dny později než vernisáž na pražském Mene Tekel, ve čtvrtek 27. února, na Gymnáziu Šumperk. Účastnilo se jí více než 40 studentů nejen z hostitelské školy, ale i z šumperské průmyslovky - tedy školy, kterou Jan kdysi studoval.
Program otevřelo promítání krátkého dokumentu Jan natočeného před dvěma lety studenty Slezské univerzity v Opavě. Následovala hodinová přednáška historika Petra Blažka, která se týkala fenoménu „hořících pochodní“ v širším historickém kontextu. Připomněl řadu konkrétních lidí z různých zemí, kteří ve druhé polovině 20. století zvolili sebeupálení jako radikální formu politického protestu proti některému z totalitních systémů. V poslední části dopoledního bloku si studenti zkusili práci s konkrétními primárními dokumenty, které byly reálně použity při přípravách podkladů k výstavě. Historické badatelství může být docela zajímavá, někdy až detektivní práce, což se podařilo v daném krátkém čase alespoň naznačit.

Vrcholem čtvrtečního šumperského programu se pak stala bezesporu vernisáž výstavy ve Vlastivědném muzeu v Šumperku. Chvíle se stala o to svátečnější, že byla cíleně spojena s pietní vzpomínkou na Jana Zajíce, od jehož smrti v tomto týdnu uplynulo 45 let. Atmosféru chvíle umocňovala přítomnost řady pamětníků (mezi nimi například Janových spolužáků či učitelů) a také velmi vzácných, čestných hostů: do Šumperka totiž přijeli i oba sourozenci Jana Zajíce – Marta a Jaroslav.
V úvodní pietní části promluvil starosta města Šumperk a senátor Mgr. Zdeněk Brož, po něm i současný ředitel střední průmyslové školy Ing. Petr Vepřek. Po uměleckém předělu pan Petr Pánek z občanského sdružení PANT představil celý projekt Moderní dějiny do škol, v jehož rámci výstava vznikla. Nakonec Mgr. Tomáš Hlavsa za tvůrčí tým poděkoval všem, kteří se na realizaci výstavy od samého počátku podíleli, a popsal stručně proces vzniku celé výstavy. Byla rovněž předvedena internetová stránka www.pribehjanazajice.cz včetně ukázky audio-prvků, které obsahuje (dílo týmu z průmyslovky vedenému Mgr. Petrem Kobylkou). Přibližně hodinové setkání pak symbolicky svým proslovem ukončil pan Miloslav Svatoň, dlouholetý učitel průmyslovky a pamětník, který tvůrcům výstavy svými materiály velmi pomohl.

Pak už se šlo vstříc výstavním panelům nebo neobyčejným setkáním, často po dlouhých letech. Atmosféra setkání byla slavnostní, neobyčejná, pamětnicko-studentská. Je vidět, že čin Jana Zajíce pořád rezonuje v duších místních lidí a je jenom dobře, že výstava jeho osud znovu připomíná.

Ve Vlastivědném muzeu v Šumperku mohou zájemci navštívit expozici – navíc výhradně zde doplněnou o originální předměty, dokumenty a fotografie vztahující se k Janovi - do 23. března 2014. Pak už se vydá na svou pouť po školách.

Fotografie

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinka
Více...

_Související články

11.5.

Svědectví z místa upálení Jana Zajíce

Dosud neznámý svědek upálení Jana zajíce 25. února 1969 na Václavském náměstí v Praze pan Miroslav Dvořák nám ...
8.4.

Studentská konference o exilu a exulantech v Ostravě

Pod názvem "Češi v exilu" se na Gymnáziu Olgy Havlové v Ostravě-Porubě konal ve dnech 2.-3. dubna 2014 již IX....
27.3.

Studentská konference Češi v exilu

Občanské sdružení PANT ve spolupráci s Gymnáziem Olgy Havlové pořádá již IX. ročník středoškolské studentské k...
27.3.

Studentská minikonference o Tomáši Baťovi ve Zlíně

Ve čtvrtek 20. března 2014 se ve zlínské Baťově vile konala v pořadí devátá a zároveň poslední  studentská min...
26.3.

Přednáška Živé pochodně, následovníci Jana Palacha

Dne 26. března připravilo Občanské sdružení PANT pro ostravské gymnaziální studenty projekci dokumentárního sn...
17.3.

Výstava o Janu Zajícovi v ostravském Knihcentru

Letos uplynulo pětačtyřicet let od smrti studentů Jana Palacha a Jana Zajíce. Na druhou živou pochodeň se bohu...
10.1.

Studentská minikonference "Češi, Němci a Brňané"

Ve čtvrtek 9. ledna 2014 se na Gymnáziu Slovanské náměstí v Brně uskutečnila v rámci projektu Občanského sdruž...
25.11.

Studentská minikonference "Odkaz Pavla Tigrida dnešku"

Ve čtvrtek 21. listopadu 2013 se na Jazykovém gymnáziu Pavla Tigrida v Ostravě-Porubě uskutečnila v rámci proj...
1.11.

Studentská minikonference o antisemitismu a holocaustu v Třeboni

Ve čtvrtek 31. října 2013 se na třeboňském gymnáziu uskutečnila v rámci projektu Občanského sdružení PANT "Mod...
2.6.

Studentská minikonference "Neklidná Plzeň 1953"

Ve čtvrtek 30. května 2013 se na plzeňském gymnáziu (Mikulášské náměstí) uskutečnila studentská minikonference...
6.3.

Studentská minikonference o "železné oponě" a lágrech v Ostrově nad Ohří

Na gymnáziu v Ostrově nad Ohří se ve čtvrtek 28. února 2013 uskutečnila třetí studentská minikonference uspořá...
22.11.

Studentská minikonference o "barácích" undergroundu v Chomutově

Na chomutovském gymnáziu se ve čtvrtek 15. listopadu 2012 uskutečnila druhá studentská minikonference uspořáda...
9.11.

Studentská minikonference „Šafrán“ v Uherském Hradišti

1. listopadu 2012 se v Uherském Hradišti konala první minikonference projektu Moderní dějiny do škol. O její a...

_Prameny

Jak vylepšit svět

Aktualizováno: 7.4.2020 16:08 | Rubrika: Napříč stoletím
Jak vylepšit svět

Představujeme vám novou videoaktivitu IWitness v českém jazyce, ve které si žáci vyrobí vlastní film. Tato e-learningová výuková aktivita se zaměřuje na práci žáků s online střižnou, unikátním nástrojem platformy IWitness. Proto s...

_Metodika

Vznik Československa

Aktualizováno: 30.10.2019 11:10 | Rubrika: Počátek století a první světová válka
Vznik Československa

Stručná výkladová prezentace pojednává o krystalizaci boje za samostatné Československo. Je založena na studii Rozpad rakousko-uherské monarchie a nové politické uspořádání středoevropského prostoru, jejímž autorem je doc. PhDr. J...

_Aktuality

Instruktážní videa a manuály jak pracovat s elearningem na IWitness

Aktualizováno: 3.4.2020 21:24 | Rubrika: Vzdělávání
Instruktážní videa a manuály jak pracovat s elearningem na IWitness

Martin Šmok vám v instruktážních videích poradí jak pracovat s elearningovou platformou IWitness. Odpoví na otázky jak se registrovat, jak vytvořit třídu a jak zadávat a stavět aktivity?

_Dějiny v médiích

Festival svobody Na školách

Aktualizováno: 30.11.2019 18:58 | Rubrika: Česko
Festival svobody Na školách

Projekt několika neziskových organizací působících na poli vzdělávání, které na jednom místě středním školám nabízejí soubor aktivit a materiálů připomínajících 30. výročí sametové revoluce. Tento soubor má studentům představit ne...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2020 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT