Moderní-Dějiny.cz

Studentská konference Hrdinové druhého odboje

Publikováno: 15.5.2017, Aktualizováno: 19.5.2017 06:06
Rubrika(y): Aktuality
Autor: (red)

V květnu a červnu letošního roku si česká veřejnost připomíná 75. výročí operace Anthropoid a následného období tzv. heydrichiády. Vyjma „oficiálních“ a velkých připomínkových akcí pořádaných paměťovými institucemi se letošní jubileum stalo podnětem také pro řadu komornějších, leč rovněž důležitých iniciativ. 

Studentská konference Hrdinové druhého odboje

K těm patřila i konference s názvem Hrdinové druhého odboje, která proběhla ve středu 10. května na půdě Vyšší policejní školy a Střední policejní školy Ministerstva vnitra v Praze-Hrdlořezích. Pořadatelé, jimiž byli pedagogové Karolína Košařová a Martin Kudláček, zvolili netradiční pojetí kombinující studentskou konferenci s přednáškami odborníků. Mezi těmi byli zastoupeni jak profesionální historikové, tak soukromí badatelé a reprezentanti klubů vojenské historie. Cílem akce bylo připomenout méně známé osobnosti a události z dějin české protinacistické rezistence a především podnítit mezi studenty zájem o problematiku novodobých dějin a vštípit jim povědomí o základech badatelské práce.

Studentům prvního ročníku SPŠ bylo zadáno zpracování písemných referátů na některé z vybraných témat z historie okupovaných českých zemí. Následně pořadatelé vybrali osm nejlepších prací, které jejich autoři přednesli na konferenci. Studentské příspěvky se týkaly témat obecnějších (zbrojní výroba v protektorátu, protektorátní vlády, problematika konfidentů) i konkrétních (17. listopad 1939, působení paravýsadků Silver A, Bioscop a Percentage). Jako nejlepší byl odbornou komisí vyhodnocen referát Kateřiny Zahradníčkové o skupině Bioscop, který bude publikován v almanachu z Konference policejních historiků, jejíž 12. ročník je plánován na říjen letošního roku. Ostatní přednášející dostali možnost zveřejnit své příspěvky v rezortním měsíčníku Policista.

Mimo studentských přednášek zazněl referát soukromého badatele Miloše Skořepy, který posluchače seznámil s osudem jedné z obětí heydrichiády, četníka Josefa Suttého. Pavel Kmoch, který působil jako odborný konzultant při natáčení filmu Anthropoid (2016), se zaměřil na průběh boje parašutistů s německými jednotkami v Resslově ulici v Praze 18. června 1942. Ondřej Kolář ze Slezského zemského muzea v Opavě přiblížil osudy pozdějšího parašutisty Jana Kubiše během vojenské služby ve Francii v letech 1939 a 1940. Šimon Vanka posluchačům demonstroval praktickou ukázku výstroje československých jednotek ve Velké Británii.  Radek Galaš z Muzea Policie ČR kvůli operativním změnám v programu přednesl hned dva referáty, které se týkaly účasti policistů v Pražském povstání a osobnosti Františka Divokého, jedné z důležitých postav formativního období československého zahraničního odboje v Polsku a později velitele polního četnictva v exilové armádě na Západě. Zejména příspěvky Miloše Skořepy a Radka Galaše tedy obecnější téma konference propojily s policejní problematikou. Oba referující taktéž zdůraznili význam tradic a hodnotové kontinuity pro moderní policejní sbor a obecně pro moderní občanskou společnost.

Závěrečné vyhodnocení proběhlo formou neformální diskuze přítomných historiků s přednášejícími z řad studentů. Debata se týkala zejména způsobu kritické práce se zdroji a interpretace informací.

Vedení školy vyjádřilo vůli pořádat podobné akce i v následujících letech, lze tedy doufat, že letošní setkání položí základ dlouhodobější tradici.

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literatury
Více...

_Prameny

Genocida Romů a Sintů

Aktualizováno: 12.3.2019 13:26 | Rubrika: Druhá světová válka
Genocida Romů a Sintů

Představujeme vám novou aktivitu IWitness v českém jazyce. Tato e-learningová výuková aktivita se zaměřuje na pochopení rozsahu genocidy Romů a Sintů za druhé světové války. 

_Metodika

Metafora stromu jako model didaktiky dějepisu

Aktualizováno: 12.9.2019 21:20 | Rubrika: Aktuality, Metodika
Metafora stromu jako model didaktiky dějepisu

Vyšla nejnovější didaktika dějepisu od uznávaného autora s dlouholetou praxí výuky dějepisu na ZŠ a gymnáziu – výsledek mnoha seminářů pro učitele dějepisu na Slovensku i v ČR, nebo pro studenty učitelství, kteří společně po někol...

_Aktuality

Stáhněte si metodiky občankářů

Aktualizováno: 12.9.2019 21:26 | Rubrika: Vzdělávání
Stáhněte si metodiky občankářů

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd vydala souhrn více než 75 metodik, které vznikly v rámci projektu VOSK. Řada témat je bytostně spjata s moderními dějinami, proto jej sdílíme i na našem webu. VOSK je zkratka n...

_Dějiny v médiích

Požár říšského sněmu

Aktualizováno: 12.3.2019 13:25 | Rubrika: Zaostřeno na Moderní dějiny, Evropa a svět mezi válkami
Požár říšského sněmu

Historici se dodnes přou, zda byl požár Říšského sněmu z 27. února 1933 zinscenován nacisty, kteří ho každopádně obratně využili k pošlapání zbytků německé demokracie. Otázkou také zůstává, zda čtyřiadvacetiletý Marinus van der Lu...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2019 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT