Moderní-Dějiny.cz

Redaktoři Moderních dějin vystoupili na konferenci v Centru Andreje Sacharova v Moskvě

Publikováno: 26.10.2014, Aktualizováno: 3.11.2014 20:07
Autor: (red)

Členové Občanského sdružení PANT a redaktoři portálu Moderní dějiny.cz vystoupili na mezinárodní konferenci "Jak pracovat s minulostí", kterou pořádalo Centrum Andreje Sacharova v Moskvě. Věnovali se současné reflexi tématu odsunu Němců. Akci podpořilo České centrum v Moskvě.

Redaktoři Moderních dějin vystoupili na konferenci v Centru Andreje Sacharova v Moskvě

  

Mezinárodní konference "Jak pracovat s minulostí" pořádaná Centrem Andreje Sacharova v Moskvě byla zaměřena především na současnou reflexi známých i méně známých událostí dějin 20. století, na vzpomínání i zapomínání, uchovávání historické paměti, reinterpretaci či záměrnou falzifikaci dějin v minulosti i v dnešním světě a podoby historických traumat či stereotypů. Diskuse, které následovaly po jednotlivých příspěvcích, stejně jako shrnující debaty přinesly rovněž zamyšlení nad posláním historiků v současném světě, nad mírou jejich nezávislosti a podmínkami, které jejich výzkum určují. Konference hostila historky a metodiky z několika zemí - Ruska, Finska, Švédska, Německa, Maďarska, České republiky, Rakouska, Nizozemí, Velké Británie a Dánska. Členové občanského sdružení PANT vystoupili během prvního konferenčního dne.

Petr Šimíček se ve svém zamyšlení zaměřil na současnou reflexi vyhnání / odsunu / vysídlení Němců z Československa po II. světové válce. Popsal příčiny poválečného násilí vůči německému obyvatelstvu v Československu v kontextu právě skončené války, bezbřehé násilí prvních poválečných měsíců, dobu "vymknutou z kloubů". Nabídl publiku shrnutí základních historických faktů divokého odsunu se zvláštním zřetelem k nejtragičtějším událostem, které jej provázely, zaměřil se také na vysídlení německých obyvatel ve fázi organizovaného odsunu a shrnul etnické, kulturní i politické důsledky poválečného vyhnání Němců pro další vývoj Československa. Zamyslel se rovněž nad příčinami tabuizace tématu v dobách komunismu, popřípadě jeho propagandistickým zneužíváním a cílenou dezinterpretací historických událostí, která byla namířena v období studené války především proti Spolkové republice Německo. Zaměřil se rovněž na téma vyhnání Němců z ČSR jako výzvu pro historiky a také aktuální politikum po pádu komunismu, porovnal dobové přístupy k této dějinné události a zhodnotil význam česko-německé deklarace. Stále aktuální rezonanci tématu v české společnosti a dnešní pohledy na vyhnání, vysídlení či odsun sudetských Němců demonstroval vlastními zkušenostmi z výuky tohoto kontroverzního tématu na gymnáziu i líčením diskusí se současnými středoškoláky. Zmínil také nedávné aktualizace a politické zneužívání tématu v podobě zažitých stereotypních či zjednodušených pohledů, především v období historicky první prezidentské volby.

Ruské učitele i přítomné historiky velmi zaujalo představení konkrétních výukových materiálů a vzdělávacích akcí k tématu odsunu Němců z Československa, kterým se věnoval v dalším vystoupení Jiří Sovadina. V krátkém úvodu osvětlil účastníkům konference smysl a cíle občanského sdružení PANT a popsal jeho stěžejní aktivity. Poté se již věnoval konkrétní příkladům a představil ukázky konkrétních vzdělávacích aktivit sdružení PANT souvisejících s výukou problematiky odsunu. Účastníkům popsal programovou náplň konferencí pro studenty, metodické zkušenosti i náměty pro výuku tohoto nelehkého tématu i sady vytvořených metodických materiálů. Pestré moderní metodické přístupy demonstrovány na příkladu konkrétní vyučovací hodiny a workshopu pro žáky. Představil rovněž možnosti a prostředí portálu Moderní dějiny.cz. V diskusích s ruskými kolegy jsme si po dvou letech v Moskvě opět ověřili, že v ruském internetovém prostředí takto zacílený a specifický portál pro učitele neexistuje.

Obě vystoupení vzbudila velmi živý ohlas a dlouhou diskusi, dotazy se týkaly především dnešní mladé generace a jejího vnímání těchto pohnutých a tragických událostí, počínání vojenských jednotek (i sovětských) v pohraničí, česko-německému smíření, svobodě bádání  a pestrosti výukových materiálů v současné České republice.

Součástí naší návštěvy byla rovněž beseda o tématu konference a českém vyrovnávání se s vlastní minulostí v moskevském studiu Rádia Svoboda. Besedy se účastnila Petruška Šustrová, Petr Pánek, Petr Šimíček a Jiří Sovadina. Videozáznam debaty si můžete přehrát ZDE


Poděkování členů PANTu patří organizátorům z Centra Andreje Sacharova za pozvání, Janu Machoninovi z Českého centra v Moskvě za organizaci a přátelskou pomoc, Nině Falkovské za tlumočení a korektury překladů, s úctou k jejím odvážným občanským postojům.

Fotografie

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

23.8.

Andrej Sacharov – významná osobnost sovětského disentu

Přehledný biografický text je věnován fyzikovi světového jména, bojovníkovi za odzbrojení a lidská práva, nosi...
26.10.

Andrej Sacharov: Od Car-bomby k Nobelově ceně míru

Dne 30. října 1961 explodovala nad Novou Zemí v Arktidě sovětská vodíková bomba, na Západě označovaná jako car...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT