Moderní-Dějiny.cz

Prosincové akce ÚSTRu

Publikováno: 4.12.2017, Aktualizováno: 18.12.2017 16:51
Rubrika(y): Aktuality
Autor: (red)

Vážené kolegyně, vážení kolegové, Ústav pro studium totalitních režimů Vás zve na několik nejbližších prosincových akcí - přednášku pro veřejnost o ženách v Ravensbrücku, seminář Obraz kněze po koncilu a prezentace knihy o perzekuci a rezistenci Církve československé (husitské) v letech 1938–1945.

Prosincové akce ÚSTRu

Dovolte mi Vám touto cestou připomenout poslední přednášku pro veřejnost, kterou letos pořádáme společně s Parlamentní knihovnou, a to přednášku historičky Pavly Plaché Československé ženy v koncentračním táboře Ravensbrück, která se uskuteční tento čtvrtek 7. prosince od 17 hodin v Informačním středisku Poslanecké sněmovny, Malostranské náměstí 6/18, Praha 1. Největším nacistickým koncentračním táborem pro ženy v Ravensbrücku prošlo podle posledních odhadů více než tři tisíce žen z předmnichovského Československa. Co o těchto ženách dnes víme? Proč a jakým způsobem se do tábora dostávaly? Jaký byl jejich život za jeho zdmi? Můžeme vůbec mluvit o české kultuře v táboře? Do jaké míry ovlivnily naši současnou představu o Ravensbrücku pozdější interpretace? Přednáška se pokusí vymezit základní skupiny vězněných žen na základě nejnovějších poznatků a pro jejich přiblížení představí některé konkrétní lidské osudy.

Pokračuje také cyklus debat Obrazy kněze v Dominikánské 8, Jilská 7a, Praha 1. Ve čtvrtek 14. prosince od 19.30 se uskuteční poslední seminář Obraz kněze po koncilu. Více o akci se můžete dozvědět na facebooku platformy Dominikánská 8 či na http://dejepis21.cz/aktualita/cyklus-obrazy-kneze

Dále pak přijměte pozvání na prezentaci knihy Martina Jindry Sáhnout si do ran tohoto světa. Perzekuce a rezistence Církve československé (husitské) v letech 1938–1945, která se uskuteční v úterý 19. prosince 2017 od 17 hodin v Husově sboru na Vinohradech, Dykova 1, Praha 10. Knihu za účasti patriarchy CČSH Tomáše Butty uvede její autor Martin Jindra a pozvaní hosté. Součástí večera bude prohlídka Husova sboru, odkud ve dnech povstání v květnu 1945 vysílal Český rozhlas.
Kniha je první souhrnnou syntézou dějin Církve československé (husitské) v období druhé republiky a nacistické okupace. Primárně se zaměřuje na perzekuci a rezistenci tohoto po římskokatolické církvi druhého nejpočetnějšího církevního společenství v Protektorátu Čechy a Morava. Za více než deset let se autorovi podařilo shromáždit širokou škálu archivních pramenů a vytvořit z nich obraz zápasu Církve československé (husitské) s okupační a protektorátní správou po březnu 1939, který se odrážel ve fungování a vnitřní struktuře církve. Jednotlivé kapitoly zachycují restriktivní zásahy, stěžejní oblasti církevního života a události, s nimiž se musela CČS(H) v letech 1938–1945 vyrovnávat. Čtenáři se tak mohou seznámit s momenty, kdy byla výrazněji ohrožena samotná existence CČS(H). Detailně je popsán celý proces nucené změny názvu církve. Monografie též mapuje zapojení věřících v domácím i zahraničním odboji, celou škálu sociálních aktivit nebo vztah CČS(H) k pronásledovaným Židům. Nesoustřeďuje se však pouze na území protektorátu, nýbrž ukazuje, že se změny na evropském kontinentu bolestně dotýkaly také života věřících na Slovensku nebo třeba na Těšínsku.  

Budeme se těšit na Vaši účast!

S přáním klidného adventu

Anna Macourková
Oddělení knihovny, výstav a konferencí
Odbor produkční
Ústav pro studium totalitních režimů
Hadovka Office Park
Evropská 2590/33 c
160 00  Praha 6
tel: +420 221 008 314

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

Aktualizováno: 28.9.2023 15:16 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

V pátek 22. září 2023 byly v ostravském Centru PANT vyhlášeny výsledky české verze celoevropské soutěže EUSTORY a vítězové byli oceněni iPhony, knižními, finančními odměnami a jejich tutoři ročním bezplatným předplatným časopisů D...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT