Moderní-Dějiny.cz

Podzimní akce ÚSTRu

Publikováno: 16.11.2016, Aktualizováno: 17.11.2016 13:48
Rubrika(y): Aktuality
Autor: (red)

Ústav pro studium totalitních režimů zve zájemce na řadu zajímavých akcí, předposlední listopadový týden bude velmi nabitý, alespoň co se pořádaných událostí týče. Níže naleznete jejich přehled.

Podzimní akce ÚSTRu

V pondělí 21. listopadu od 17 hodin pořádáme společně s Polským institutem a Národním muzeem debatu se zakladateli Muzea Varšavského povstání Janem Ołdakowským a Pawłem Ukielským. Diskuze Teorie a praxe politiky dějin proběhne v Informačním středisku Poslanecké sněmovny, Malostranské nám. 6/18, Praha 1. Muzeum Varšavského povstání patří k největším a nejúspěšnějším projektům polské politiky dějin po roce 1989. Jak se staví velké historické muzeum na „zelené louce“? Má historické muzeum vychovávat občany, nebo klást nesnadné otázky týkající se dějin společenství? Komentář uvozující srovnání s českým kontextem vnese historik a publicista Jakub Jareš. Diskuzi moderuje Ondřej Matějka (ÚSTR).
Na úvod večera bude představena kniha Chtěli jsme být svobodní… Příběhy z Varšavského povstání 1944 (ed. Maciej Ruczaj), kterou vydal spolek PANT ve spolupráci s Muzeem Varšavského povstání a Polským institutem.
Diskuse proběhne v češtině a polštině. Simultánní tlumočení bude zajištěno.

V úterý 22. listopadu od 17 hodin zveme na prezentaci knihy Christiana Domnitze Kooperation und Kontrolle. Die Arbeit der Stasi-Operativgruppe im sozialistischen Ausland, která proběhne v Ústavu pro studium totalitních režimů, Siwiecova 2, Praha 3. Kniha popisuje struktury a způsoby práce operativních skupin východoněmecké Státní bezpečnosti, jež dohlížely v socialistické cizině na občany Německé demokratické republiky a snažily se bránit jejich útěkům do západních zemí. Prezentace se zúčastní Georg Herbstritt z BStU, český komentář bude mít Tomáš Vilímek (ÚSTR a ÚSD AV ČR). Prezentace i následná diskuse proběhnou v němčině s tlumočením do češtiny.

A konečně ve čtvrtek 24. listopadu od 17 hodin můžete opět u nás v Ústavu pro studium totalitních režimů navštívit přednášku historika Alfonse Adama „Pro nás pracuje celá Evropa“. Dokumentace nacistické nucené práce ve fotoarchivu Sudetenländische Treibstoffwerke AG. Mostecký region měl za druhé světové války nejvyšší počet nuceně nasazených na území dnešní ČR. Aby německá armáda nebyla závislá na dovozu ropy, začalo se v roce 1939  v Záluží, mezi Mostem a Litvínovem, se stavbou obří chemické továrny na výrobu syntetického benzínu zkapalňováním hnědého uhlí. Stavba chemické továrny v Záluží u Mostu od začátku trpěla nedostatkem pracovních sil: část českého obyvatelstva po připojení Sudet k Říši byla vyhnána nebo uprchla a na práci museli být nabíráni nuceně nasazení pracovníci z ciziny. V květnu 1942 pracovalo na stavbě přes 30 000 lidí přibližně z 30 zemí. Mezi nimi bylo 7000 válečných zajatců, 6000 civilistů ze zahraničí a přes 6000 Čechů, kteří pocházeli většinou z přilehlých oblastí protektorátu.

Bližší informace o našich akcích najdete na stránkách www.ustrcr.cz.

Budeme se těšit na Vaši účast!

Anna Macourková
Oddělení knihovny, výstav a konferencí
Odbor produkční
Ústav pro studium totalitních režimů
Siwiecova 2, 130 00 Praha 3
221 008 314

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

Aktualizováno: 28.9.2023 15:16 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

V pátek 22. září 2023 byly v ostravském Centru PANT vyhlášeny výsledky české verze celoevropské soutěže EUSTORY a vítězové byli oceněni iPhony, knižními, finančními odměnami a jejich tutoři ročním bezplatným předplatným časopisů D...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT