Moderní-Dějiny.cz

Ostravské setkání českých a polských studentů

Publikováno: 11.11.2018, Aktualizováno: 12.11.2018 23:05

Ve dnech 25.–27. října 2018 se uskutečnila první část VII. ročníku mezinárodní výměny s polskými studenty. Nabídla účastníkům setkání s českou historií, Ostravou, jejími památkami a významnými historickými místy. Akce se konala v rámci projektu spolku PANT, který byl podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci projektů Česko-polského fóra.

Ostravské setkání českých a polských studentů

Letošní česko-polské studentské výměny se zúčastnili studenti z krakovského VII. prywatnego liceum ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja a ostravského Jazykového gymnázia Pavla Tigrida v Ostravě-Porubě.

V Centru PANT vyslechli účastníci výměny prezentaci členů Československé obce legionářské. Následovala procházka historickým jádrem Ostravy, spojená s výkladem o jeho dějinách. Exkurze začala na Masarykově náměstí, následoval výklad o kostelu svatého Václava a poté studenti obdrželi informace o mostu Miloše Sýkory. Potom se skupina českých a polských studentů vrátila na Masarykovo náměstí a dozvěděla se více o soše svatého Floriána. Studenti  se také seznámili s místem, kde své dětství prožil významný britský filmový režisér českého původu, producent a představitel hnutí Free Cinema Karel Reisz. Následovalo představení katedrály Božského spasitele. Naše skupina se dále vydala do Husova sadu, po ulici 30. dubna se dostala k Nové radnici a tam prohlídku završila. Den byl zakončen společnou večeří a rozloučením s novými přáteli.

Páteční program začal v Dolní oblasti Vítkovice v prostoru muzea U6, kde jsme si mohli vyzkoušet například fungování páky nebo řízení kamionu na simulátoru. Po prohlídce muzea následovala exkurze vysokopecního okruhu. Rozhlédli jsme se ze špičky věže Bolt Toweru a řekli jsme si něco o vlivu a důsledcích industrializace na Ostravsku. Po této části programu jsme šli k radnici městského obvodu Vítkovice, kde začala prohlídka historického jádra Vítkovic. Po večeři jsme absolvovali integrační hry, v jejichž průběhu jsme si navzájem pokládali různé otázky například ohledně školy nebo o vztazích mezi Polskem a Českou republikou.

V sobotu jsme společně prošli trasu kolem naší školy až k Hlavní třídě. Následně nás vyzvedl minibus a odjeli jsme se podívat do Národního památníku II. světové války v Hrabyni. Odtud jsme se přesunuli do Darkoviček, kde jsme navštívili opevněný bunkr; přitom jsme se rozdělili na dvě skupiny (jen čeští a jen polští studenti).

Tři dny společných zážitků při poznávání Ostravy a okolí byly rozhodně přínosem po obě strany, jak polskou, tak českou. Měli jsme možnost navzájem se seznámit a poznat.

Autoři textu článku: Milan Ámal Džuga,Štěpán Dorotík, Adam Holuša a Denis Groer
(studenti Jazykového gymnázia Pavla Tigrida v Ostravě-Porubě)

Záštitu a partnerství nad setkáním převzali:
Česko-polské fórum při Ministerstvu zahraničí ČR (akce se konala v rámci projektu spolku PANT, který byl podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci projektů Česko-polského fóra)

Organizační tým:
Marcel Mahdal: učitel ZSV a dějepisu na Jazykovém gymnáziu Pavla Tigrida v Ostravě-Porubě
Paweł Rogala: učitel angličtiny na VII. prywatnem liceum ogólnokształcącem im. Mikołaja Reja

 

 


Fotografie

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literatury
Více...

_Prameny

Svoboda slova, cenzura a propaganda v Československu 1968

Aktualizováno: 27.6.2018 22:16 | Rubrika: Československo v letech 1948-1968
Svoboda slova, cenzura a propaganda v Československu 1968

Představujeme vám novou aktivitu IWitness v českém jazyce. Tato e-learningová výuková aktivita zkoumá fenomén vlivu cenzury a propagandy na svobodu slova na konkrétním historickém příkladu Československa v roce 1968.

_Metodika

Československo 1938 – uprchlíkem ve vlastní zemi – osudové osmičky

Aktualizováno: 12.10.2018 22:57 | Rubrika: Československo v letech 1938-1945
Československo 1938 – uprchlíkem ve vlastní zemi – osudové osmičky

Představujeme vám novou aktivitu IWitness v českém jazyce. Tato výuková aktivita se věnuje událostem kolem Mnichovské konference a bezprostředně po ní a reflektuje změny v české společnosti a v politickém zřízení druhé republiky. ...

_Aktuality

Cena Jaromíra Šavrdy byla udělena Petrovi Pithartovi

Aktualizováno: 13.12.2018 20:13 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Cena Jaromíra Šavrdy byla udělena Petrovi Pithartovi

V pondělí 10. prosince 2019, u příležitosti 70. výročí Všeobecné deklarace lidských práv udělil spolek PANT  již podesáté cenu Jaromíra Šavrdy za svědectví o totalitě. Letošním laureátem se stal signatář Charty 77, dlouholetý před...

_Dějiny v médiích

Speciál Aktuálně.cz: Konec všech iluzí. Okupace očima pamětníků.

Aktualizováno: 25.9.2018 14:00 | Rubrika: Speciály
Speciál Aktuálně.cz: Konec všech iluzí. Okupace očima pamětníků.

Upozorňujeme učitele a žáky na speciál, který zpravodajský server Aktuálně.cz připravil pro své čtenáře. Nabízí mnoho cenných svědectví výrazných českých osobností a doprovodných materiálů vhodných do výuky (Události 1968, Invaze ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2018 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT