Moderní-Dějiny.cz

Osobní názory a občanské postoje ve škole aneb role učitele a její meze

Publikováno: 10.3.2013, Aktualizováno: 15.3.2013 00:35
Autor: (red)

Zveme zájemce z řad učitelů i veřejnosti na diskusní odpoledne, které pořádá ostravské sdružení PANT, provozující vzdělávací portál Moderní dějiny.cz, ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a společností Člověk v tísni 14. března 2013 v Praze.

Osobní názory a občanské postoje ve škole aneb role učitele a její meze

Kdy?
14. března 2013 v 15 hodin

Kde?
Knihovna Václava Havla, Řetězová 7, Galerie Montmartre

Současné mladé generaci mnozí na jedné straně vyčítají nezájem o aktuální společenské a politické dění, na straně druhé se jiní diví tomu, když se studenti aktivně a s chutí zapojí do celospolečenských debat či zásadních politických událostí země, což dokládají například studentské volby organizované Člověkem v tísni. Na postojích a angažovanosti mladých lidí má kromě rodiny zcela nesporně významný formativní vliv škola, především osobnost a prestiž jejich učitelů. Ti jsou často inspirativními příklady, probouzejí ve studentech oborové a budoucí profesní směřování, ale zároveň výrazně přispívají k utváření morálních a občanských postojů svých žáků. Diskusní panel bude proto zaměřen především na roli středoškolského učitele ve společnosti a jeho významnému vlivu na formování osobnosti studentů a jejich občanské odpovědnosti.

V diskusi budeme hledat odpovědi na tyto otázky:
- Je posláním učitele „pouze“ učit svůj předmět, nebo také aktivně přispívat k utváření osobnosti mladého člověka, jeho morálních a občanských postojů?
- Má učitel „právo“ vyjadřovat se k aktuálnímu společenskému a politickému dění , jakým způsobem se může obracet se svými postoji na spoluobčany a své žáky?
- Kde vede hranice mezi přirozeným výchovným působením učitele na žáky a jeho nepřípustným zasahováním do kompetence rodičů?
- Má učitel vyjadřovat svá subjektivní hodnocení historických událostí a před žáky prezentovat své morální postoje?  
- V čem spočívá rozdíl mezi úsilím zorientovat studenty ve společenském i politickém dění, vést je k jejich kritickému nahlížení na straně jedné a účelovou politickou agitací na straně druhé?

Jednotlivým otázkám bude věnováno diskusní odpoledne, které pořádá ostravské sdružení PANT, provozující vzdělávací portál Moderní dějiny.cz, ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a společností Člověk v tísni. Ambicí diskusního panelu je tedy otevřít debatu, v níž se zúčastnění panelisté i hosté v plénu z prostředí středních a vysokých škol, neziskových organizací, ministerstva školství a dalších institucí pokusí na výše položené otázky odpovědět. Seriózní debata na toto téma je velmi potřebná a její závěry mohou pomoci učitelům najít a lépe definovat svou pozici ve společnosti.

V panelové diskusi zasednou:
Jindřich Fryč (náměstek ministra školství), zástupce školského výboru Parlamentu ČR, Jiřina Šiklová (publicistka, socioložka), Karel Strachota (Člověk v tísni) a Petr Šimíček (PANT, Gymnázium O.Havlové)

Moderuje:
Ivan Gabal

Přílohy

pdf
Pozvánka
Typ souboru: *.pdf | Velikost: 0,89 MB | Stáhnout soubor...

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT