Moderní-Dějiny.cz

Ocenění vítězů X. ročníku mezinárodní dějepisné soutěže EUSTORY

Publikováno: 25.4.2017, Aktualizováno: 3.5.2017 14:02
Autor: Tom Rett

Deset vítězů X. ročníku mezinárodní dějepisné soutěže EUSTORY bylo oceněno v úterý 18. dubna 2017 prostorách radnice Prahy 3. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnili autoři nejlepších prací a jejich učitelé dějepisu, nebo rodinní příslušníci. Ceny vítězům předával držitel Českého lva, herec Ondřej Malý a ředitel ÚSTRu Zdeněk Hazdra. Akce se rovněž účastnili partneři a organizátoři soutěže.

Ocenění vítězů X. ročníku mezinárodní dějepisné soutěže EUSTORY

Slavnostní dopoledne zahájil Pavel Ryjáček (ÚSTR) a předal slovo starostce Prahy 3 paní Vladislavě Hujové. Dalším řečníkem byl historik a ředitel ÚSTRu Zdeněk Hazdra, který vzpomínal na svou účast v historicky I. ročníku české EUSTORY a popřál studentům další úspěchy v historickém bádání. Předseda PANTu Petr Pánek přivítal zúčastněné studenty, jejich učitele a hosty partnerských institucí. Dle jeho slov byl počet prací téměř stejný jako v minulém ročníku (celkem 45). Petr Pánek zároveň informoval vítěze o možnosti zúčastnit se jednoho ze dvou mezinárodních táborů vítězů národních soutěží.  Studenti, vítězové národních kol, budou mít celý pobyt uhrazen z prostředků Körberovy nadace.  Výherci stráví dny se svými vrstevníky z dalších evropských zemí a budou se věnovat setkávání s pamětníky i vzdělávacím tvůrčím workshopům.  Za partnera soutěže Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, který byl hlavním pořadatelem české EUSTORY v prvních šesti ročnících, pozdravil přítomné Vojtech Čelko.

Poté již došlo na očekávané oceňování vítězů, které vždy pozval na pódium Petr Pánek. Ceny pak předával společně s Ondřejem Malým. Došlo i na učitele, kteří měli za úkol si připravit krátkou charakteristiku svých studentů.

Vítězem X. ročníku se stala Markéta Šteklová s prací „Protistátní“ skupina Michal Kičera a spol. z Gymnázia Sokolov a Krajské vzdělávacího centra. Vítěznou práci vedl Vladimír Bružeňák.

Kromě hlavních cen EUSTORY byla udělena rovněž Cena revue Dějiny a současnost za nejlepší literárně zpracovanou soutěžní práci, kterou předával za nepřítomnou, omluvenou šéfredaktorku ĎaSu Ivetu Coufalovou, Petr Pánek. Její laureátkou se stala Kristýna Vyhnalíková z Brna.

Soutěž Eustory byla zařazena mezi soutěže vyhlašované MŠMT v programu Excelence.

Deset nejlépe hodnocených prací v X. ročníku EUSTORY dle pořadí:
1. Šteklová Markéta: „Protistátní“ skupina Michal Kičera a spol. - Gymnázium Sokolov a Krajské vzdělávací centrum, Sokolov
2. Šromová Sára: Historie roubenky č.p. 42 a jejích obyvatel v Dolním Václavově - Základní škola a gymnázium Vítkov
3. Vyhnalíková Kristýna: Když jsem pracoval pro Říši... - Gymnázium Matyáše Lercha, Brno
4. Bohumská Tereza: Druhá světová válka očima dítěte - Gymnázium Písnická, Praha
5. Sluka Matěj: Příběh mého pradědečka - První soukromé jazykové gymnázium, Hradec Králové
6. Horáčková Šarlota Ema: Slovo MUKL mi nevadí… Jiří Stránský - SPŠST , Panská 3, Praha
7. Hakl Tomáš: Zeppelini v Kadani - Gymnázium Kadaň
8. Kopecká Jana: Sebranický Orel - Gymnázium Aloise Jiráska, Litomyšl
9. Vácha Benjamin: Dějiny největšího stadinu světa - velkého strahovského stadionu - Gymnázium Jana Keplera, Praha
10. Haumerová Eliška: Příběh malých dějin a velkého chlapce - Trivis- SŠ veřejnoprávní a VOŠ prevence kriminality a krizového řízení, Praha

Autoři tří nejlepších prací, které vybrala z deseti nejlépe hodnocených odborná komise profesionálních historiků partnerských institucí, byli oceněni iPhonem, zájezdem v hodnotě 6000 Kč (CK WISNAR) a ročním papírovým předplatným časopisu Respekt (1. místo), ročním digitálním předplatným časopisu Respekt (2. a 3. místo), a řadou knižních cen. V letošním ročníku dostali věcné ceny rovněž studenti na 4. a 5. místě – 2 vstupenky na Colours of Ostrava a poukaz na zájezd v hodnotě 6 tisíc korun od CK WISNAR.

Autoři deseti nejlepších prací obdrželi rovněž knižní ceny sponzorů soutěže EUSTORY - nakladatelství: Barrister&Principal, Dějiny a současnost, Nakladatelství Lidové noviny, Albatros, Mladá fronta, Nakladatelství EPOCHA, Ústav pro studium totalitních režimů, Academia, Člověk v tísni, Vojenský historický ústav, Edice Moderních dějin. Deset učitelů, jejichž studenti se umístiili do desátého místa, získalo od partnera národního kola soutěže kulturně historické revue Dějiny a současnost roční předplatné, taktéž roční předplatné časopisu Paměť a dějiny (ÚSTR) a pestré knižní ceny od našich partnerů.

Na konec vyhlašování dorazila nečekaná návštěva, známý fotograf Bohdan Holomíček. Přítomní tak měli možnost nejenom vidět tuto výjimečnou osobnost (apředevším neuvěřitelně vitálního a milého člověka) v „akci“, ale také s ním porozprávět a nechat se jím vyfotit s O. Malým, příbuznými či svými pedagogy... Opravdu milé zakončení slavnostního dne.

Všem soutěžícím děkujeme za snahu a úsilí, které při vyhledávání či zpracovávání pramenů, samotném psaní i finální úpravě svých prací vyvinuli. Stejně tak si vážíme cenné pomoci a rad jejich učitelů, bez nichž by bylo bádání a sepisování jistě o poznání náročnější!

O dalším, již jedenáctém ročníku EUSTORY, vás budeme informovat.

Moc děkujeme partnerům, sponzorům a podporovatelům soutěže: Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, Dějiny a současnost, Filozofická fakulta UK v Praze, Nakladatelství Lidové noviny, Ústav pro studium totalitních režimů, Respekt, Albatros, Barrister&Principal, Nakladatelství EPOCHA, Academia, Qstore, CK WISNAR.

Fotografie

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literatury
Více...

_Prameny

Genocida Romů a Sintů

Aktualizováno: 12.3.2019 13:26 | Rubrika: Druhá světová válka
Genocida Romů a Sintů

Představujeme vám novou aktivitu IWitness v českém jazyce. Tato e-learningová výuková aktivita se zaměřuje na pochopení rozsahu genocidy Romů a Sintů za druhé světové války. 

_Metodika

Metafora stromu jako model didaktiky dějepisu

Aktualizováno: 12.9.2019 21:20 | Rubrika: Aktuality, Metodika
Metafora stromu jako model didaktiky dějepisu

Vyšla nejnovější didaktika dějepisu od uznávaného autora s dlouholetou praxí výuky dějepisu na ZŠ a gymnáziu – výsledek mnoha seminářů pro učitele dějepisu na Slovensku i v ČR, nebo pro studenty učitelství, kteří společně po někol...

_Aktuality

Stáhněte si metodiky občankářů

Aktualizováno: 12.9.2019 21:26 | Rubrika: Vzdělávání
Stáhněte si metodiky občankářů

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd vydala souhrn více než 75 metodik, které vznikly v rámci projektu VOSK. Řada témat je bytostně spjata s moderními dějinami, proto jej sdílíme i na našem webu. VOSK je zkratka n...

_Dějiny v médiích

Požár říšského sněmu

Aktualizováno: 12.3.2019 13:25 | Rubrika: Zaostřeno na Moderní dějiny, Evropa a svět mezi válkami
Požár říšského sněmu

Historici se dodnes přou, zda byl požár Říšského sněmu z 27. února 1933 zinscenován nacisty, kteří ho každopádně obratně využili k pošlapání zbytků německé demokracie. Otázkou také zůstává, zda čtyřiadvacetiletý Marinus van der Lu...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2019 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT