Moderní-Dějiny.cz

Napište seminární práci! Historická událost 20. století viděná očima příbuzného či známého

Publikováno: 25.8.2009, Aktualizováno: 11.2.2012 17:03
Rubrika(y): Základní škola

Podle našich dobrých zkušeností vám navrhujeme zadat studentům napsání seminární práce na téma Historická událost 20. století viděná očima příbuzného či známého. Cílem zadání je přivést studenty k často prvnímu zaznamenání části rodinné historie.

Napište seminární práci!  Historická událost 20. století viděná očima příbuzného či známého

Volba období je na výběru jednotlivce, záleží na vzpomínkách blízkých příbuzných (život v protektorátu Čechy a Morava za druhé světové války, Pražské jaro a invaze Sovětů do Československa v roce 1968,  život obyčejného člověka za komunismu, první přistání člověka na Měsíci v roce 1969, poslední léta studené války za M. Gorbačova, zážitky z pobytu , pracovní cesta do zahraničí, sametová revoluce a pád komunismu v listopadu 1989…). Rozsah práce, určení cílové skupiny a stanovení termínu je na vašem rozhodnutí.

Po studentech jsme navíc požadovali, aby práce měla jednotnou formální podobu (příprava pro psaní prací na vysoké škole), podle možností i přílohu s fotografiemi, kopiemi dokumentů z rodinného archívu atd. K tomuto účelu jsme vypracovali manuál pro tvorbu seminární práce, který spolu se zadáním pro přikládáme v příloze.

I přes očekávaný prvotní odpor naši studenti po odevzdání práce zadání hodnotili velice pozitivně, protože se dozvěděli doposud neznámé příběhy ze života svých blízkých. Kreativní prací studenti pochopili smysl zkoumání minulosti, ověřili si obecné znalosti dějepisu na konkrétních lidských osudech a uvědomili si postavení obyčejného člověka, který je pozorovatelem dějinné události. Podle zpětných reakcí studentů navíc často docházelo k posílení rodinných vztahů mezi starší a mladší generací v rodině.

Aby měla vynaložená práce smysl doporučujeme každou práci slovně ohodnotit, kvalitní práce či jejich výňatky publikovat ve školním časopise, zveřejnit na webu či v prostorách školy.
 

Přílohy

pdf
Typ souboru: *.pdf | Velikost: 0,05 MB | Stáhnout soubor...

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinka
Více...

_Související články

8.9.

I. světová válka očima mého pradědečka

Příloha studentské práce na téma Historická událost 20. století viděná očima příbuzného či známého. Unikátní f...

_Prameny

Jak vylepšit svět

Aktualizováno: 7.4.2020 16:08 | Rubrika: Napříč stoletím
Jak vylepšit svět

Představujeme vám novou videoaktivitu IWitness v českém jazyce, ve které si žáci vyrobí vlastní film. Tato e-learningová výuková aktivita se zaměřuje na práci žáků s online střižnou, unikátním nástrojem platformy IWitness. Proto s...

_Metodika

Vznik Československa

Aktualizováno: 30.10.2019 11:10 | Rubrika: Počátek století a první světová válka
Vznik Československa

Stručná výkladová prezentace pojednává o krystalizaci boje za samostatné Československo. Je založena na studii Rozpad rakousko-uherské monarchie a nové politické uspořádání středoevropského prostoru, jejímž autorem je doc. PhDr. J...

_Aktuality

Instruktážní videa a manuály jak pracovat s elearningem na IWitness

Aktualizováno: 3.4.2020 21:24 | Rubrika: Vzdělávání
Instruktážní videa a manuály jak pracovat s elearningem na IWitness

Martin Šmok vám v instruktážních videích poradí jak pracovat s elearningovou platformou IWitness. Odpoví na otázky jak se registrovat, jak vytvořit třídu a jak zadávat a stavět aktivity?

_Dějiny v médiích

Festival svobody Na školách

Aktualizováno: 30.11.2019 18:58 | Rubrika: Česko
Festival svobody Na školách

Projekt několika neziskových organizací působících na poli vzdělávání, které na jednom místě středním školám nabízejí soubor aktivit a materiálů připomínajících 30. výročí sametové revoluce. Tento soubor má studentům představit ne...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2020 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT