Moderní-Dějiny.cz

My mladí jsme apatičtí, protože nevěříme v horší časy

Publikováno: 4.5.2010, Aktualizováno: 2.4.2012 20:39
Rubrika(y): Doporučujeme

Určitým charakteristickým znakem naší mladé generace je obecně sdílený nezájem o politické dění.

My mladí jsme apatičtí, protože nevěříme v horší časy

Je to způsobeno jednak naší touhou nepřidělávat si nadbytečné starosti, kterých má každý i bez politiky dost, částečně pak chováním a veřejným působením samotných politiků, kteří nám svou neustálou agresivitou a netaktním jednáním (ať už jde o slova nebo tištěné antireklamy znechucující každého inteligentního voliče) dokazují oprávněnost našeho negativního vnímání politiky a nutí nás odvrátit hlavy a volit „to nejmenší zlo" (což je ovšem chabá fráze zastírající náš vnitřní zmatek a nevědomost).

V politické apatii mladých lidí však hraje neposlední roli také fakt, že nevěříme v horší časy. Ať už si zvolíme kohokoli, neumíme si představit, že by se tím mohly rapidně změnit poměry v zemi. Počítáme s nutnými malými změnami provázejícími nástup nové vlády, to ano, ale v dnešní moderní době zkrátka vylučujeme možnost návratu nedemokratického režimu. Pro naši generaci je překonán, nadobro vymýcen.

Demokracii považujeme za hotovou věc, to však neznamená, že nepůjdeme volit. Naopak si troufám tvrdit, že se k volbám dostaví drtivá většina nově dospělých lidí, a to především díky svému právě nabytému privilegiu. Stejně jako si řidičák udělá i ten osmnáctiletý, který nebude mít příležitost sednout za volant příštích patnáct let, tak i mladý člověk mající možnost jít volit, to udělá. Prostě jen pro vědomí, že už to udělat může.

Druhá věc pak je, koho v této situaci volit. Jdeme k volbám, protože máme konečně tu možnost, ne protože chceme vhodit do urny náš konkrétní lístek. Zároveň nemáme (z výše uvedených důvodů) zájem si vyhledávat podrobnější informace, na jejichž základě bychom se mohli sami rozhodnout. Dopadá to tedy obecným vzorcem, kdy jdeme hrdě volit a do obálek vkládáme hlasy svých rodičů. Je už bohužel potupným rysem nás všech (mou generaci nevyjímaje) udělat si život co nejjednodušším. Poslechni a máš pokoj, vlastní názor spolkni. Nebo raději ani nevytvářej. A tak volíme rodinnou tradici.

Patřím do generace bystrých, ale pasivních a zlenivělých mladých lidí, jakkoli bych si přála, abychom takoví nebyli, a nemohu ji popřít nebo se z ní vytěsnit, stejně jako se nemohu distancovat od jejího postoje. Je na úsudku každého z nás, zda se chopíme našeho nového privilegia zodpovědně a s plným vědomím, koho volíme, nebo se budeme dál držet prázdného hesla: volím menší zlo.

Tereza Kovářová
Narozena v roce 1991, převážně neškodný tvůrce šuplíkové kultury a organizátor ostravské části projektu Knihy na cestách. Zanedlouho maturuje, od září začíná studium Režie a scénáristiky Univerzity T. Bati ve Zlíně.

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literatury
Více...

_Související články

9.5.

Dvacet let svobodných voleb očima osobností v projektu Moderních dějin a aktuálně.cz

Je to přesně dvacet let, co šli obyvatelé tehdejšího Československa po mnoha letech opět svobodně volit. Mnozí...
9.5.

První volby a dnešek

Na nadšení a étos prvních svobodných voleb v roce 1990 nelze zapomenout; dnes ale můžeme vzpomínat pouze s nos...
9.5.

Svobodná volba…

…je akt, který denně, zdánlivě, opakujeme nesčíslněkrát. Při bližším ohledání je ale dlužno přiznat, že tak sv...
6.5.

Jak je těžké vybrat si opravdu dobře...

Když loni novináři tak rádi používali pro své projekty vracející se k Listopadu 1989 zaklínadlo „Dvacet let sv...
5.5.

Volby ovlivňují blízkou, ale i vzdálenou budoucnost

Svobodné volby patří mezi hlavní atributy demokracie. V současnosti je to navíc jediný prostředek, kterým může...
3.5.

Ta doba pro mne stále ještě není pouhou historií

Nemohu psát o pádu komunismu a dvaceti letech svobody jako skutečnostech historických, seřazených do dějinných...
3.5.

O nepřekročitelných hranicích

Volá mi pan Stejskal z Aktuálně.cz. a vyzývá k účasti v připravovaném projektu Moderní dějiny jako volební tém...
3.5.

Dvacet let svobody aneb demokracie není samozřejmost...

Demokracie nikdy nebude samozřejmostí, stále o ni budeme muset bojovat, protože tady vždy budou lidé, kteří ná...

_Prameny

Genocida Romů a Sintů

Aktualizováno: 12.3.2019 13:26 | Rubrika: Druhá světová válka
Genocida Romů a Sintů

Představujeme vám novou aktivitu IWitness v českém jazyce. Tato e-learningová výuková aktivita se zaměřuje na pochopení rozsahu genocidy Romů a Sintů za druhé světové války. 

_Metodika

Metafora stromu jako model didaktiky dějepisu

Aktualizováno: 12.9.2019 21:20 | Rubrika: Aktuality, Metodika
Metafora stromu jako model didaktiky dějepisu

Vyšla nejnovější didaktika dějepisu od uznávaného autora s dlouholetou praxí výuky dějepisu na ZŠ a gymnáziu – výsledek mnoha seminářů pro učitele dějepisu na Slovensku i v ČR, nebo pro studenty učitelství, kteří společně po někol...

_Aktuality

Stáhněte si metodiky občankářů

Aktualizováno: 12.9.2019 21:26 | Rubrika: Vzdělávání
Stáhněte si metodiky občankářů

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd vydala souhrn více než 75 metodik, které vznikly v rámci projektu VOSK. Řada témat je bytostně spjata s moderními dějinami, proto jej sdílíme i na našem webu. VOSK je zkratka n...

_Dějiny v médiích

Požár říšského sněmu

Aktualizováno: 12.3.2019 13:25 | Rubrika: Zaostřeno na Moderní dějiny, Evropa a svět mezi válkami
Požár říšského sněmu

Historici se dodnes přou, zda byl požár Říšského sněmu z 27. února 1933 zinscenován nacisty, kteří ho každopádně obratně využili k pošlapání zbytků německé demokracie. Otázkou také zůstává, zda čtyřiadvacetiletý Marinus van der Lu...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2019 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT