Moderní-Dějiny.cz

Lidové milice za normalizace v knize Antonína Ungera - Dělníci ve zbrani

Publikováno: 6.5.2013, Aktualizováno: 17.5.2013 08:33

Digitalizované kopie obrazových i textových pramenů z knihy Antonína Ungera "Dělníci ve zbrani". Tento příspěvek se věnuje činnosti Lidových milicí během roku 1969 a normalizace. Knihu vydalo v roce 1978 nakladatelství Profil v Ostravě.

Lidové milice za normalizace v knize Antonína Ungera - Dělníci ve zbrani

Tento materiál vznikl v rámci projektu „Moderní dějiny do škol“, který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR.

Dobové fotografie i místy schematicky a naprosto tentendečně pojaté texty mohou učitelé využít při přípravě zajímavých metodických materiálů pro své žáky, případně s nimi pracovat v hodině nebo semináři, mohou se stát také podkladem pro samostatnou práci či přípravu žáků.

Po roce 1948 nebylo podle autora knihy Antonína Ungera o Lidových milicí publikováno mnoho literatury, a proto si jeho publikace, vydaná u příležitosti 30. výročí "Vítězného února", stanovila za cíl vyplnit toto prázdné místo. O svých záměrech informoval čtenáře v úvodu ke knize těmito slovy:

"Dalším důvodem zrodu této práce je skutečnost, že v krizových letech 1968 - 1969 se Lidové milice staly středem zájmu široké veřejnosti, předmětem ostrých polemik a diskusí. Často se o nich diskutovalo s naprostou neznalostí. A právě této neznalosti dovedně využily kontrarevoluční síly k neomaleným útokům na jejich podstatu a existenci. Toto období činnosti Lidových milicí není dosud zpracováno. Proto mu také ve své práci věnuji nejvíce místa. Prokazatelná fakta jasně svědčí o tom, že Lidové milice byly oporou marxisticko-leninských sil ve straně. ...

Celá práce vychází z marxisticko-leninského učení o nutnosti ozbrojení dělnické třídy při uskutečňování socialistické revoluce. Ukazuje na politický vývoj v ČSR po roce 1945, zejména na snahu reakce zvrátit úspěšně se vyvíjející proces národní a demokratické revoluce. Z tohoto hlediska vznik Lidových milicí v únoru 1948 nebyl aktem předem připraveného plánu komunistů, ale důsledkem rozvážné politiky a taktiky gottwaldovského vedení strany, protiopatřením vůči záměrům a praktikám reakčních politických stran. ...

Usnesení XIV. sjezdu KSČ o dalším upevňování a zlepšování činnosti Lidových milicí objasňuje současné úkoly LM, jejich význam a poslání ve vyspělé socialistické společnosti a postavení Lidových milicí v branném systému státu."

V souladu s normalizačním výkladem únorových událostí, vývoje během roku 1968 či objasňování vzniku, cílů a činnosti Lidových milicí v období komunistického Československa se nesou i další kapitoly knihy, v níž zaujímá výsadní místo v úvodu text milicionářské přísahy:

PŘÍSAHA PŘÍSLUŠNÍKA LIDOVÝCH MILICÍ
Já, příslušník Lidových milicí, přísahám, že budu vždy obětavě a věrně sloužit Komunistické straně Československa, dělnické třídě a své socialistické vlasti a upevňovat internacionální svazky se Sovětským svazem a ostatními socialistickými zeměmi. Budu s plnou odpovědností a svědomitostí zvyšovat svoji politickou a bojovou připravenost a uvědoměle plnit usnesení stranických orgánů, rozkazy nadřízených a všechny úkoly vyplývající z příslušnosti k Lidovým milicím.
Jsem připraven chránit se zbraní v ruce zájmy strany, revoluční vymoženosti dělnické třídy a socialistický stát před vnitřním i vnějším nepřítelem a v případě potřeby nebudu váhat při jejich obraně položit i svůj život.

Tak přísahám.

Bibliografický údaj o knize: UNGER, Antonín. Dělníci ve zbrani. 1978. vyd. Ostrava: Profil.  

Obrazovou přílohy z knihy - text a dobové fotografie - si můžete v menším rozlišení okamžitě prohlédnout ve fotogalerii pod článkem. Pro další práci s nimi jsou v příloze článku přehledně ve větším rozlišení vhodném pro tisk.

Přílohy

pdf
Lidové milice za normalizace v knize Antonína Ungera - Dělníci ve zbrani
Typ souboru: *.pdf | Velikost: 115,09 MB
Pro přístup k souboru musíte být přihlášen.

Fotografie

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

11.7.

Neprošli… Propagandistická "reportáž" ze srpnových dnů roku 1969

Zrůdné "zvláštní vydání" Rudého práva z pera redaktora Stanislava Oborského a tiskového tajemníka ministerstva...
24.5.

Poučení z krizového vývoje a rezoluce k aktuálním otázkám jednoty strany

Digitální kopie dobového vydání základního textu nastupující československé normalizace. Brožura byla vydána v...
4.5.

Lidové milice v letech 1948 - 1968 v normalizační knize Antonína Ungera - Dělníci ve zbrani

Digitalizované kopie obrazových i textových pramenů z normalizační knihy Antonína Ungera "Dělníci ve zbrani". ...
16.3.

Normalizace v dobových textech - pracovní list

Pracovní listy k normalizační literatuře - "jazyk moci", analýza textů Státní bezpečnosti, undergroundová poet...
15.1.

Náběh, počátky a podoby normalizace

Výuková prezentace "Náběh, počátky a podoby normalizace" je vymezena obdobím od podzimu 1968 do XIV. sjezdu KS...
25.1.

Normalizace - Abeceda komunistických zločinů

Dva a půl roku nepodmíněně za nevinné loutkové divadlo - to patřilo k absurditě normalizačního režimu. Lenka F...
22.11.

Nástup normalizace v učebnici pro ZŠ z roku 1987

V přiloženém pracovním listu najdete kopii 4 stran normalizační učebnice pro základní školy, které popisují ob...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

Aktualizováno: 28.9.2023 15:16 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

V pátek 22. září 2023 byly v ostravském Centru PANT vyhlášeny výsledky české verze celoevropské soutěže EUSTORY a vítězové byli oceněni iPhony, knižními, finančními odměnami a jejich tutoři ročním bezplatným předplatným časopisů D...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT