Moderní-Dějiny.cz

Josef Kainar - Český sen

Publikováno: 28.7.2013, Aktualizováno: 5.8.2013 08:08
Autor: Adam Blisa

Přečtěte si sbírku básní Josefa Kainara nazvanou "Český sen" z roku 1953. Tato sbírka spadá do autorova období socrealistické budovatelské tvorby, zahrnuje oslavné básně o Stalinovi, básně o proletariátu či krajině Zdeňka Nejedlého a mnohé další.

Josef Kainar - Český sen

Tento materiál vznikl v rámci projektu „Moderní dějiny do škol“, který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR.

Josef Kainar se narodil 29. června 1917 v Přerově. Studoval češtinu a francouzštinu na Univerzitě Karlově, poté pracoval jako dramaturg v Divadle satiry, novinář v Rovnosti, později také např. v rozhlase, kde psal rozhlásky, filmu a divadle. Jeho počáteční tvorba vycházela z programu Skupiny 42, jejímž byl členem, především sbírka "Nové mýty", ve které se nachází také jeho nejznámější báseň Stříhali dohola malého chlapečka o přerodu chlapce v muže. 

Jan Zábrana o Nových mýtech ve svých denících psal následovně: „…bylo to pro mne zjevení. Tady byl básník, který uprostřed všeobecné plytkosti, ideologické zblblosti a falše řekl to, o čem jsem věděl, že to jediné má smysl říkat – a řekl to jako nikdo jiný. Pro mne to byla snad nejvýznamnější česká básnická sbírka. Myslím si to o téhle knížce dodnes… bez ohledu na to, co se z Kainara objektivně stalo.“ Zábrana poté navazuje kritikou Kainarova příklonu ke komunistické ideologii a jeho servilitě, která se projevila naplno právě v předkládané sbírce Český sen. Josef Kainar umírá 16. listopadu 1971. 

Sbírka "Český sen", vydaná v roce 1953, plně souzní s tvorbou oficiálně publikovanou v tomto budovatelském období. V básni Český sen spícímu synkovi spánek zajistí a chrání „dělnická krev, co vsákla v kámen dlažby… hřbitovy Stalinových reků“; báseň Za Stalinem je pro tu dobu typickou elegií. Dále sbírka obsahuje proletářskou milostnou báseň Mladý šofér, Píseň o mladé vichřici rozvíjející rudé prapory a další – Dítě zítřka, Těžké jaro 1953, Svazáci, Krajinou Zdeňka Nejedlého a další, zasahující do mnoha žánrů, ale zpravidla s ideologickým podtextem.

Přílohy

pdf
Josef Kainar - Český sen
Typ souboru: *.pdf | Velikost: 92,86 MB
Pro přístup k souboru musíte být přihlášen.

Fotografie

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinka
Více...

_Související články

25.2.

Československo po únoru 1948

Výuková prezentace dokumentuje proměnu Československa po únoru 1948 v totalitní stát. Text doplněný řadou dobo...
4.8.

Jan Zábrana o roli spisovatelů, literatury a umění v socialistickém státě

V ukázkách najdete texty z deníkových záznamů Jana Zábrany. Zamýšlí se nad rolí spisovatele ve společnosti, re...
31.7.

Stanislav Neumann - Píseň o Stalinu

Přečtěte si digitalizovaný výtisk básně "Píseň o Stalinu" Stanislava Neumanna z roku 1950. Toto dílo plně zapa...
27.7.

Vítězslav Nezval - Stalin

Přečtěte si digitalizované vydání básně "Stalin" Vítězslava Nezvala z roku 1949. V této dlouhé lyricko-epické ...
7.4.

Česká budovatelská poezie

Pracovní materiál pro žáky, zpracovaný studentem navazujícího učitelského studia českého jazyka a historie na ...
12.12.

Řezáčův Nástup - kolonizační a budovatelský román

Pracovní listy se formou otázek a úkolů věnují jednomu z prvních budovatelských románů 50. let 20. století – "...
12.4.

Téma kolektivizace a obraz venkova v literatuře a filmu

Náčrt uměleckých schémat a klišé v poúnorové literatuře a československém filmu o kolektivizaci a proměnách ve...

_Prameny

Jak vylepšit svět

Aktualizováno: 7.4.2020 16:08 | Rubrika: Napříč stoletím
Jak vylepšit svět

Představujeme vám novou videoaktivitu IWitness v českém jazyce, ve které si žáci vyrobí vlastní film. Tato e-learningová výuková aktivita se zaměřuje na práci žáků s online střižnou, unikátním nástrojem platformy IWitness. Proto s...

_Metodika

Vznik Československa

Aktualizováno: 30.10.2019 11:10 | Rubrika: Počátek století a první světová válka
Vznik Československa

Stručná výkladová prezentace pojednává o krystalizaci boje za samostatné Československo. Je založena na studii Rozpad rakousko-uherské monarchie a nové politické uspořádání středoevropského prostoru, jejímž autorem je doc. PhDr. J...

_Aktuality

Instruktážní videa a manuály jak pracovat s elearningem na IWitness

Aktualizováno: 3.4.2020 21:24 | Rubrika: Vzdělávání
Instruktážní videa a manuály jak pracovat s elearningem na IWitness

Martin Šmok vám v instruktážních videích poradí jak pracovat s elearningovou platformou IWitness. Odpoví na otázky jak se registrovat, jak vytvořit třídu a jak zadávat a stavět aktivity?

_Dějiny v médiích

Festival svobody Na školách

Aktualizováno: 30.11.2019 18:58 | Rubrika: Česko
Festival svobody Na školách

Projekt několika neziskových organizací působících na poli vzdělávání, které na jednom místě středním školám nabízejí soubor aktivit a materiálů připomínajících 30. výročí sametové revoluce. Tento soubor má studentům představit ne...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2020 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT