Moderní-Dějiny.cz

Hledáme svědectví Čechů o osudu Židů

Publikováno: 28.8.2011, Aktualizováno: 28.3.2012 18:16

Znáte očité svědky perzekuce, zneužívání, ponižování, loupeží, deportace, zabíjení a zejména masových vražd rasových, politických a náboženských nepřátel Třetí říše a jejích kolaborantů stejně jako perzekuce mentálně a fyzicky handicapovaných? Zajímají nás rovněž svědectví o místních kolaborantech, kteří pomáhali pachatelům zločinů, stejně jako o samotných pachatelích teroru, vyhlazovacích operací a vražd civilistů i o pomocnících těchto pachatelů.

Hledáme svědectví Čechů o osudu Židů

 

United States Holocaust Memorial Museum ve spolupráci s Moderními dějinami vyhlašují projekt:

Dokumentační  projekt orální historie 
Zločiny proti civilnímu obyvatelstvu během druhé  světové války: 
oběti, svědkové, kolaboranti, pachatelé 

Během minulých 15 let jsme natočili více než 1400 vyprávění lidí, kteří byli svědky zločinů holocaustu. Potkávali jsme je v různých zemích Evropy a snažili jsme se postupovat co nejrychleji, protože jsme si uvědomovali, že každý měsíc, každý den ztrácíme důležitá svědectví.

Jejich vyprávění mělo nejrůznější podoby, jak je popsáno dále, a stalo se dokumentací a připomínkou tragických událostí tohoto období a osudů obětí hrůz páchaných tehdy aktivními vykonavateli. Tato vyprávění jsou shromážděna v archivu Muzea holocaustu ve Washingtonu a mají se stát zdrojem vědomostí pro historiky, učitele a budoucí generace. Za několik málo let již nebude jiná možnost, jak naslouchat svědkům, než prostřednictvím těchto dokumentů.

Oddělení orální historie United States Holocaust Memorial Museum zahajilo unikátní průkopnický projekt shromažďující  videovýpovědi nežidovských svědků v roce 1996. Zajimáme se o svědectví obětí, zachránců, kolaborantů a pachatelů zločinů a zvěrstev proti civilnímu obyvatelstvu ve Francii, Německu, Itálii, Nizozemí, Litvě, Polsku, na Ukrajině, v Rumunsku, Moldávii, Lotyšsku a Estonsku stejně jako v zemích bývalé Jugoslávie (Bosna a Hercegovina, Srbsko, Chorvatsko a Slovinsko). Pokračujeme v dokumentační činnosti v mnoha z vyjmenovaných zemí a současně zjišťujeme možnosti, jak zahájit podobné projekty jinde. V nedávné době jsme začali pracovat v Rusku, Maďarsku, na Slovensku a také v České republice.

Holocaust samozřejmě  měl v různých lokalitách specifické formy. Ve své dokumentaci chceme zachytit jedinečnost vývoje v každé zemi. Ve své dokumentaci týkající se České republiky se soustřeďujeme na osud Židů zachycený očima místních obyvatel nežidovského původu. Nehledáme tedy přeživší Židy, nýbrž svědectví Čechů o osudu Židů. 

Hodláme pokračovat v naší činnosti, dokud zde jsou svědkové, kteří mohou přispět důležitými poznatky o tomto tragickém období lidských dějin. Ale naše možnosti se s každým dnem zmenšují s tím, jak odchází generace pamětníků. Je tedy nutné zachránit tento svědecký materiál, dokud je to ještě možné.

Budeme vděčni za jakoukoli pomoc v hledání a kontaktování svědků anebo lidí, kteří mají zájem o toto téma a chtěli by s námi spolupracovat jako výzkumníci a hledat svědky, kteří by přispěli k naplnění  našeho projektu. 

Nathan Beyrak
ředitel Evropského projektu
nbeyrak@gmail.com  

United States Holocaust Memorial Museum 


Patrycja Bukalska
koordinátorka projektu v České republice
pat.bukalska@gmail.com


Marcel Mahdal
redaktor Moderních dějin
marcel.mahdal@moderni-dejiny.cz

 

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literatury
Více...

_Prameny

Genocida Romů a Sintů

Aktualizováno: 12.3.2019 13:26 | Rubrika: Druhá světová válka
Genocida Romů a Sintů

Představujeme vám novou aktivitu IWitness v českém jazyce. Tato e-learningová výuková aktivita se zaměřuje na pochopení rozsahu genocidy Romů a Sintů za druhé světové války. 

_Metodika

Metafora stromu jako model didaktiky dějepisu

Aktualizováno: 12.9.2019 21:20 | Rubrika: Aktuality, Metodika
Metafora stromu jako model didaktiky dějepisu

Vyšla nejnovější didaktika dějepisu od uznávaného autora s dlouholetou praxí výuky dějepisu na ZŠ a gymnáziu – výsledek mnoha seminářů pro učitele dějepisu na Slovensku i v ČR, nebo pro studenty učitelství, kteří společně po někol...

_Aktuality

Stáhněte si metodiky občankářů

Aktualizováno: 12.9.2019 21:26 | Rubrika: Vzdělávání
Stáhněte si metodiky občankářů

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd vydala souhrn více než 75 metodik, které vznikly v rámci projektu VOSK. Řada témat je bytostně spjata s moderními dějinami, proto jej sdílíme i na našem webu. VOSK je zkratka n...

_Dějiny v médiích

Požár říšského sněmu

Aktualizováno: 12.3.2019 13:25 | Rubrika: Zaostřeno na Moderní dějiny, Evropa a svět mezi válkami
Požár říšského sněmu

Historici se dodnes přou, zda byl požár Říšského sněmu z 27. února 1933 zinscenován nacisty, kteří ho každopádně obratně využili k pošlapání zbytků německé demokracie. Otázkou také zůstává, zda čtyřiadvacetiletý Marinus van der Lu...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2019 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT