Moderní-Dějiny.cz

Březnové akce v ÚSTRu

Publikováno: 14.3.2016, Aktualizováno: 14.3.2016 12:18
Rubrika(y): Aktuality
Autor: (red)

Ústav pro studium totalitních režimů zve zájemce na prezentaci knihy Železná opona v Československu. Usmrcení na československých státních hranicích v letech 1948–1989, filmový seminář Vysídlení Němců z ČSR a jeho zobrazení ve filmu a seminář Odpírání vojenské služby v komunistickém Československu a rehabilitace odpíračů po roce 1989.

Březnové akce v ÚSTRu

Prezentace knihy Železná opona v Československu. Usmrcení na československých státních hranicích v letech 1948–1989 se uskuteční ve čtvrtek 10. března 2016 od 18 hodin v Café Kampus (Náprstkova 10, Praha 1).
Autoři Tereza Mašková a Vojtěch Ripka jako první uspořádali a analyzovali údaje o zadržených osobách na československých hranicích, podrobně prozkoumali téměř tři sta případů usmrcených a všechna podkladová data spolu s Českým sociálněvědním datovým archivem zpracovali do elektronické on-line přílohy. Zájemcům o dějiny československého komunistického režimu nabízíme interaktivní mapu zobrazující případy usmrcených na hranicích. Uživatelům umožňuje dle jejich volby sledovat území, období a způsob úmrtí či filtrovat osoby podle různých osobních charakteristik (věk, státní příslušnost, povolání aj.).
Večer v Café Kampus zahájí Martin Vávra ze Sociologického ústavu AV ČR. Následně historik Jan Rychlík z Ústavu českých dějin FF UK porovná nelegální přechody do zahraničí v jednotlivých státech komunistického bloku, včetně toho, jak byla ilegální migrace v těchto zemích posuzována a stíhána. Interaktivní mapu a několik dalších vizualizací představí autoři a grafik knihy Jiří Maha.

Na březen dále chystáme: 17. března od 17 hodin filmový seminář Vysídlení Němců z ČSR a jeho zobrazení ve filmu. Nucené vysídlení německého obyvatelstva z Československa patří ke kontroverzním tématům českých dějin. Povědomí o jeho průběhu i názory na jeho význam a správnost doznaly v průběhu uplynulých desetiletí značných proměn. Nejinak tomu bylo i se zobrazením vysídlení Němců na filmovém plátně. Moderují Jan Machala a Petr Kopal. V úvodu semináře proběhne prezentace knihy AUTOR–VIZE–MEZE–TELEVIZE (Praha, Bratislava 2015) za účasti některých autorů. Kniha se zabývá tématem (fenoménem) televize, její historií, současnou rolí i možným budoucím směřováním.

Na čtvrtek 24. března od 19 hodin jste srdečně zváni na představení knihy historika Jaromíra Mrňky Svéhlavá periferie. Každodennost diktatury KSČ na příkladu Šumperska a Zábřežska v letech 1945–1960, které pořádá Spolek studentů historie FF UK v Tranzitdisplay, Dittrichova 9, Praha 2. Knihu vydal Ústav pro studium totalitních režimů v roce 2015. Jako hosté vystoupí Jiří Pernes a Michal Kopeček z ÚSD AV ČR, úvodní slovo pronese náměstek ředitele ÚSTR Ondřej Matějka.

Na čtvrtek 31. března taktéž od 17 hodin připravujeme seminář Odpírání vojenské služby v komunistickém Československu a rehabilitace odpíračů po roce 1989. Přestože první případy odpírání vojenské služby v Československu se vyskytly již v období první republiky, největší počet těchto kauz přineslo až období komunistického režimu. Vedle nábožensky motivovaných případů (zejména z prostředí svědků Jehovových) se postupně objevili odpírači, u kterých byla motivace také, či dokonce výhradně, politická. V roce 1988 vzniklo Nezávislé mírové sdružení – Iniciativa za demilitarizaci společnosti. Jedním ze spoluzakladatelů a iniciátorů kampaně za prosazení náhradní civilní služby byl signatář Charty 77 Jiří Pavlíček. Po roce 1989 byla většina z odpíračů vojenské služby rehabilitována, především zásluhou advokáta JUDr. Lubomíra Müllera. Oba budou hosty semináře. Moderování se ujme historik Petr Blažek, editor a spoluautor knihy A nepozdvihne meč… věnované tématu odpírání vojenské služby v Československu 1948–1989.

Více informací naleznete ZDE

Anna Macourková
Oddělení knihovny, výstav a konferencí
Odbor produkční
Ústav pro studium totalitních režimů
Siwiecova 2, 130 00 Praha 3
221 008 314

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT