Moderní-Dějiny.cz

Bitva o rozhlas - rekonstrukce po 60 letech

Publikováno: 8.2.2011, Aktualizováno: 25.2.2014 10:57

Volání Českého rozhlasu o pomoc Praze a dramatické boje o rozhlasovou budovu na Vinohradech 5. května 1945 jsou symbolem Pražského povstání proti nacistům. Svobodné české vysílání poskytovalo strategické informace pro povstalce nejen v Praze, ale vůbec v českých zemích. Po šesti letech tvrdých represí dával svobodný Český rozhlas velkou satisfakci a morální vzpruhu celému národu.

Bitva o rozhlas - rekonstrukce po 60 letech

Cesta od nápadu k realizaci Rekonstrukce bitvy o Český rozhlas byla velmi náročným projektem, který by nebylo možné realizovat bez spolupráce a podpory mnoha institucí, organizací a jednotlivců. Bylo ale až neuvěřitelné, kolik lidí bez většího vysvětlování pochopilo, jak je důležité připomenout část naší historie, na kterou můžeme být hrdí. To postupně lámalo ledy administrativy i snižovalo obávané finanční náklady. A na konci toho všeho byla akce, ze které byli dojati návštěvníci i dosud žijící přímí pamětníci bojů o Český rozhlas.

Účinkující historické kluby a technika

Do akce bylo zapojeno:
- na 120 účinkujících z několika historických klubů
- historická osobní auta a nákladní Praga N ze sbírky Auto muzeum Praga ve Zbuzanech
- autentická historická tramvaj, kterou zapůjčil Dopravní podnik Praha
- historický polopásový transportér Sd.Kfz 251/1C (přestavba z poválečného čs. OT-810, kterou provedl KVH Gardekorps Praha)
-  obrněný vůz Sd.Kfz 222 (náhrada za původně plánovaný Hetzer; věrná replika, kterou postavil svépomocí klub Garda města Hradec Králové)
- další dobové zbraně, technika a rekvizity.

Rozhodují roli při přípravě a provedení bojové ukázky měla historická skupina Četnická pátrací stanice Praha (dále ČPS). Její velitelé, profesionální policisté kpt. Radek Galaš a npor. František Soukup vypracovali bojový scénář do detailu podle historické reality. Některé dílčí podněty vnesl do scénáře Alexandr Pícha z ČRo. Mladí z policisté z ČPS jsou zároveň nadšenými dobrovolnými historiky a z nejrůznějších materiálů a výpovědí žijících svědků objevili řadu zatím neznámých historických skutečností. Samotnou bojovou ukázku řídil 5. května kpt. Radek Galaš a 7. května npor. František Soukup.

Při výběru představitelů Wehrmachtu a SS byli obezřetní, protože se někteří jejich fanoušci dostávají na hranu nacistické ideologie, o čemž svědčí i jejich webové stránky. Proto vybírali klub německé vojenské historie velice opatrně. Na dobrozdání ředitele Vojenského historického ústavu ppkl. Aleše Knížka jsme nakonec zvolili KVH Gardekorps Praha, který je dlouhodobým korektním partnerem pro podobné akce. Pavel Kmoch z Gardekorpsu zajistil obrněný transportér Sd.Kfz 251/1C, vojáky Waffen-SS vybavené autentickými zbraněmi i koly a účastníky dalšího historického klubu Garda města Hradec Králové s replikou obrněného vozu Sd.Kfz 222.


stopáž: 8:07

Historické reálie bitvy o rozhlas mapuje stránka ČRo:
Čtyři dny bitvy o Český rozhlas

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literatury
Více...

_Související články

29.5.

České národní povstání v květnu 1945

Studie líčí přípravy a průběh českého květnového povstání v roce 1945, podává základní přehled povstaleckých a...
8.5.

Květnové národní povstání v roce 1945

Podrobná výuková prezentace, která sleduje přípravu, průběh a důsledky českého květnového povstání v roce 1945...
7.10.

České národní povstání v roce 1945

Výuková prezentace podává základní informace k dějinám českého národního povstání v květnu roku 1945. Popisuje...

_Prameny

Genocida Romů a Sintů

Aktualizováno: 12.3.2019 13:26 | Rubrika: Druhá světová válka
Genocida Romů a Sintů

Představujeme vám novou aktivitu IWitness v českém jazyce. Tato e-learningová výuková aktivita se zaměřuje na pochopení rozsahu genocidy Romů a Sintů za druhé světové války. 

_Metodika

Antonín Novotný - komunistický politik a prezident

Aktualizováno: 9.5.2019 12:17 | Rubrika: Šedesátá léta 20. století, Československo v letech 1948-1968
Antonín Novotný -  komunistický politik a prezident

Prezentace přináší základní údaje o osobnosti československého komunistického politika a prezidenta Antonína Novotného, za jehož vedení se na přelomu 50. a 60. let 20. století musel režim potýkat s neustále se zhoršující hospodářs...

_Aktuality

Letní škola - Výchova k respektu a toleranci

Aktualizováno: 11.6.2019 15:10 | Rubrika: Vzdělávání
Letní škola - Výchova k respektu a toleranci

Institut terezínské iniciativy vás zve do Brna na mezinárodní letní školu pro pedagogy Výchova k respektu a toleranci. Role příběhů ve výuce, kterou pořádá Institut Terezínské iniciativy ve spolupráci s Anne Frank House v Amsterda...

_Dějiny v médiích

Požár říšského sněmu

Aktualizováno: 12.3.2019 13:25 | Rubrika: Zaostřeno na Moderní dějiny, Evropa a svět mezi válkami
Požár říšského sněmu

Historici se dodnes přou, zda byl požár Říšského sněmu z 27. února 1933 zinscenován nacisty, kteří ho každopádně obratně využili k pošlapání zbytků německé demokracie. Otázkou také zůstává, zda čtyřiadvacetiletý Marinus van der Lu...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2019 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT