Moderní-Dějiny.cz

28. říjen

Publikováno: 25.10.2010, Aktualizováno: 6.3.2012 22:18
Rubrika(y): Aktuality

Při vyslovení nebo přečtení tohoto data není nutno u nás doplňovat letopočet. Každý aspoň trochu politicky cítící občan naší republiky ví, že se jedná o 28. říjen 1918. Je to s velkou úctou vnímaný den, kdy vlast Čechů, Moravanů, Slováků a části Slezanů získala po pádu Rakousko – Uherského císařství samostatnost.

28. říjen


    Poslední panovník této velké říše Karel Habsburský (Karel I.), který nastoupil na trůn uprostřed I. světové války, toužil a usiloval o mír a chtěl proměnit Rakousko – Uhersko v mnohonárodní spolkový stát, ale novým dějinným tlakům se již nedalo ustoupit. Touha národů po samostatnosti, silně podporovaná a prosazovaná Spojenými státy americkými, které se svými spojenci vyhrály I. světovou válku, byla neudržitelná, a tak vzniklo Československo jako společný stát Čechů a Slováků s demokratickou formou vlády.
    Sledujeme-li historii 28. října od roku 1918, poznáváme tak vlastně i dějiny našeho prvního československého státu. Až do roku 1937 jsme slavili 28. říjen v míru a svobodě. 28. říjen 1938 byl již poznamenán blížící se katastrofou. Oslavy v dalších letech (1939 – 1944) byly nacisty v průběhu II. světové války striktně zakázány. Jméno zakladatele a prvního prezidenta Československé republiky Tomáše Garrigua Masaryka muselo zmizet ze školních učebnic a nesmělo se ani ústně připomínat. Totéž platilo i o spoluzakladatelích republiky (Edvard Beneš a Milan Rastislav Štefánik) a o „mužích 28. října“ ( Antonín Švehla, Alois Rašín, Vavro Šrobár,  František Soukup a Jiří Stříbrný).
    Krátké oživení tradice 28. října od roku 1945 skončilo únorem 1948. Komunisté dokázali s tímto dnem neskonale zatočit. Tvrdili např., že bez 7. listopadu 1917 (vznik VŘSR) by nebylo 28. října 1918! -  Až do roku 1951 mohl být 28. říjen slaven ještě jako Den nezávislosti, avšak od tohoto roku už jen jako Den znárodnění. V roce 1975 zrušili 28. říjen jako den pracovního klidu a změnili jej na památný den s připomínkou tří událostí, takže pak byl tento den přejmenován na Den vzniku Československé republiky, Den znárodnění a Den vzniku Československé federace (ta vznikla 28. října 1968). V roce 1988 se stal 28. říjen opět výhradně pouze Dnem nezávislosti. Tento den proběhla na Václavském náměstí protikomunistická demonstrace, která byla rozehnána obušky a vodními děly.
    Původní význam byl tomuto dni vrácen až v roce 1989. Od roku 1993 platí však tento svátek pouze pro nově vzniklou Českou republiku; naši bratři Slováci nezaujímají k tomuto dni jednoznačný postoj, a proto jej neslaví.
    Tolik krátce k dějinám 28. října v průběhu necelého století.
    Jak máme 28. říjen chápat a pojímat dnes? Neměl by nám připomínat, že žijeme díky mnoha předchozím význačným osobnostem ve svobodném státě a že bychom si této svobody měli více vážit? Neměl by nás učit větší lásce k vlasti, i když jsme v rámci EU součástí většího celku? Neměl by nás vést k větší angažovanosti a varovat nás, že bez vzájemného respektu, spolupráce a pomoci můžeme velmi snadno prohýřit znovu získanou demokracii a upadnout nejen do fyzické, ale i duševní poroby?
    28. říjen se tak stává významným symbolem pro naši současnost i budoucnost. Mnohé se již od doby první republiky změnilo, ale vnitřní kontinuita s morálními hodnotami minulosti přetrvává.
    Takové zamyšlení při vzpomínání na 28. říjen 1918 nám bude jistě k prospěchu. A budeme-li úspěšní v naplňování idejí a morálního odkazu 28. října, tím větší bude naše jistota, že jej budeme moci i v budoucnu oslavovat vždy s radostí.


(říjen 2010)
 

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literatury
Více...

_Související články

11.3.

První světová válka 1914 - 1918

Shrnující rozsáhlá výuková prezentace rekapitulující příčiny, průběh a důsledky I. světové války. Je vhodně do...
20.10.

Stáhněte si knihu Krajané v USA a vznik ČSR!

Publikace autorů, kteří působí na Katedře sociálních věd a práva Univerzity obrany, byla vydána při příležitos...
15.10.

Vznik ČSR - výsledek domácí a zahraniční akce

Výkladová prezentace se zaměřuje na československý domácí a zahraniční odboj za I. světové války, bez nichž by...
11.10.

Vyhlášení samosprávné provincie Deutschböhmen 21. ledna 1918

1918, 21. ledna. Ve Vídni se sešli němečtí poslanci z českých zemí a schválili rezoluci, v níž žádali odtržení...
7.10.

Státoprávní prohlášení Českého svazu na říšské radě (30.5.1917)

Na zahájení říšské rady (svolána císařovým listem z 26. dubna) přednesl předseda Českého svazu F. Staněk státo...
1.8.

Provolání Národního výboru (28. října 1918)

Muži 28. října (Alois Rašín, Antonín Švehla, František Soukup, Jiří Stříbrný, Vavro Šrobár), skupina pěti česk...

_Prameny

Genocida Romů a Sintů

Aktualizováno: 12.3.2019 13:26 | Rubrika: Druhá světová válka
Genocida Romů a Sintů

Představujeme vám novou aktivitu IWitness v českém jazyce. Tato e-learningová výuková aktivita se zaměřuje na pochopení rozsahu genocidy Romů a Sintů za druhé světové války. 

_Metodika

Metafora stromu jako model didaktiky dějepisu

Aktualizováno: 12.9.2019 21:20 | Rubrika: Aktuality, Metodika
Metafora stromu jako model didaktiky dějepisu

Vyšla nejnovější didaktika dějepisu od uznávaného autora s dlouholetou praxí výuky dějepisu na ZŠ a gymnáziu – výsledek mnoha seminářů pro učitele dějepisu na Slovensku i v ČR, nebo pro studenty učitelství, kteří společně po někol...

_Aktuality

Stáhněte si metodiky občankářů

Aktualizováno: 12.9.2019 21:26 | Rubrika: Vzdělávání
Stáhněte si metodiky občankářů

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd vydala souhrn více než 75 metodik, které vznikly v rámci projektu VOSK. Řada témat je bytostně spjata s moderními dějinami, proto jej sdílíme i na našem webu. VOSK je zkratka n...

_Dějiny v médiích

Požár říšského sněmu

Aktualizováno: 12.3.2019 13:25 | Rubrika: Zaostřeno na Moderní dějiny, Evropa a svět mezi válkami
Požár říšského sněmu

Historici se dodnes přou, zda byl požár Říšského sněmu z 27. února 1933 zinscenován nacisty, kteří ho každopádně obratně využili k pošlapání zbytků německé demokracie. Otázkou také zůstává, zda čtyřiadvacetiletý Marinus van der Lu...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2019 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT